Zorunlu Trafik Sigortalarında Yeni Gelişme

Milyonlarca araç sürücüsünü ilgilendiren zorunlu trafik sigortası konusunda hükumet tarafından üç gündür hamle üstüne hamle yapılmaktadır. Son gelişme ise 1 Nisan’dan sonra başlayacak olan sigorta tavan fiyatından sonra poliçelerini yüksek fiyattan yaptıran sürücüler, eski poliçelerini iptal edebilecekler. Hatta paralarını sigorta şirketlerinden alabileceklerdir.

Sürücüler Eski Sigorta Poliçeleri İptal Edilip Ücretlerini Geri Alabilecekler

Sitemizi takip edenler bilecek ki zorunlu trafik sigortalarında tavan fiyat uygulamasına gidildiği, trafik sigorta fiyatlarında yüzde 30’a yakın indirim yapıldığını ve belli olan tavan fiyat rakamlarını okuyucularımızla paylaşmıştık. Son gelişme de ise 1 Nisan’dan sonra başlayacak olan yeni trafik sigortası taban fiyat uygulamasıyla sürücüler, trafik sigorta poliçelerini belirlenen tavan fiyat üzerinden sigortalayacaklar. Ayrıca aracının sigorta süresi bitmeden yeni düzenlemeyle aracını yüzde 30 daha indirimli sigortalayacak olan sürücüler, eski sigorta poliçelerini iptal edebilecek ve ödedikleri sigorta bedelini, sigortalılık süresinde ki farkından kalan tutarı sigorta şirketinden talep edebilecek.

Sigorta Şirketleri Ortak Hareket Edip, Sigorta Fiyatlarını Yüzde 120’lere Yakın Zam Yaptılar

Hükumet kanadından yapılan açıklamada ise” Sigorta şirketlerine yüksek olan trafik sigortası bedelinin düşürülmesi için ve yeni düzenleme yapılması için uyarı yaptık. Sigorta şirketleri ise yüzde 120’lere varan fahiş fiyat artırımı yaparak 350 liraya sigorta poliçesi kestikleri otomobilden, bir yıl sonra 710 lira sigorta poliçesi kestiler. Sigorta şirketleri sanki ağız birliği yapmış gibi iş birliği içine girdiler. Otomobil sahiplerinden gelen şikayetler üzerine tavan fiyat uygulamasına geçildi ve eski poliçeler iptal edilip, ücretler sigorta şirketleri tarafından iade edilecek” şeklinde bir açıklama geldi.

Kaza Yapmamış Olma Şartı Bulunmaktadır

Yeni uygulamayla beraber araçlarını yüksek sigorta bedelleriyle sigorta yaptıran araç sahipleri, 1 Nisandan sonra 3 ay içinde sigorta şirketine başvurarak sigorta poliçesini iptal ederek yeni indirimli taban fiyat üzerinden yaptırabilecek. Üstelik fazla alınan sigorta poliçe ücretleri de iade edilecek. Sigorta poliçe iptalinde yüzde 5’lik kesinti yapılmaktadır. Hemen belirtelim ki yeni tavan fiyat uygulamasıyla aracını yüzde 30 daha ucuza sigortalatmak isteyenlerin, son 3 ay içinde kaza yapmaması ve başka araca zarar vermemesi gerekmektedir.

Yeni Fiyat Tarifleri Çıkartılacak

Son olarak yeni uygulamanın 1 Nisanda başlamasıyla, araçların sigorta primleri gösteren tarife listesi yayınlanacak. Bu listeyle araç sahipleri aracının modeli, beygir gücü, silindir hacmi ve daha önce kaza yapı yapmadığı gibi özelliklerini belirttikten sonra yüzde 30’luk indirim tarifesinden yeni fiyat listelerini görebilecek ve kendilerine en uygun olan sigorta şirketine aracına trafik sigortası yaptırabilecektir.