Zorunlu Sağlık Sigorta Primleri Düşüyor | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Zorunlu Sağlık Sigorta Primleri Düşüyor

Zorunlu Sağlık Sigorta Primleri Düşüyor

Hükumet, zorunlu sağlık sigorta primleri arasında ki katmanlı prim sistemini değiştirmek için düğmeye bastı. Buna göre artık zorunlu sağlık sigorta primleri alınana maaşa göre değil 53 liraya sabitlenecek. Ailede ki kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda da sağlık sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak.

Zorunlu Sağlık Sigorta Primleri 53 Liraya Sabitleniyor

Zorunlu sağlık sigorta primlerinde şun an için uygulanan sistemde okulunu yeni bitirmiş ve işe başlamamış gençlerle işsiz olanlar gelir testine tabi tutuluyor. Gelir testine göre gelir asgari ücretin üçte biriyle asgari ücretin arasındaysa 71 lira zorunlu sağlık sigorta primi ödenmektedir. Eğer ki gelir asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasındaysa (1404 lira ile 2808 lira arasında) 213 lira zorunlu sağlık sigorta primi ödeniyor. Elde edilen gelir asgari ücretin iki katından fazlaysa ( 2808 liradan) o zaman da 427 lira zorunlu sağlık sigorta primi ödenmek zorundadır. İşte elde edilen gelirini asgari ücretle olan oranlarına göre değişen zorunlu sağlık sigorta primlerinde ki bu katmanlı prim sistemi yeni çıkartılacak yasayla ortadan kaldırılacak.

Geliri Olmayanların Sağlık Sigorta Primleri Devlet Tarafından Karşılanacak

Geliri, kişi başı asgari ücretin üçte biri kadar olanların sağlık sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak. Bunun dışında ki tüm gelirlerden ise 53 lira sağlık sigorta primi alınacak. Bu oranın 4 katına kadar çıkartılıp çıkartılmayacağı kararı da Bakanlar Kuruluna bırakılıyor. Düzenleme 1 Nisan 2017 yılından itibarende devreye girip uygulanmaya başlanacak.

Ahilik Fonu Maaşı 1421 Lira Olacak

Hükumetin, meclise gönderdiği yasa taslağında yer alan diğer bir konu ise Ahilik Fonu ile ilgili oldu. Temmuz ayından itibaren hayata geçecek olan Ahilik Fonunda, esnaftan yüzde 2 prim alınacak. Devlette, Ahilik fonuna %1 katkı payında bulunacak. İşleri iyi gitmeyen, kepenk kapatan veya iflas eden Ahilik Fonu üyeleri, yeni iş kuruncaya kadar fondan asgari ücretin %80’ni geçmeyecek oranda maaş alacak. 2017 yılı asgari ücrete göre işsiz kalan esnaf, Ahilik fonundan aylık en fazla 1421 lira maaş alacak.Fondan işsiz kalınca maaş alma ise 3 yıl sonra başlayacak. Yani esnafın en az 3 yıl boyunca fona üye olması ve prim yatırması gerekmektedir.

Vergi Borçlarında Yüzde 5 İndirim Uygulaması 2018 Yılında Başlıyor

Son olarak da meclise gönderilen yasa taslağında vergi borçlarını düzenli ödeyen, geçmiş vergi borcu olmayan işletmelere %5 vergi indirim uygulama paketi de yer aldı. Vergi indirimine bankacılık, finans ve sigorta şirketleri dışında ki tüm kurumlar yararlanabilecek. Yine tasarı da yer alan maddeye göre vergi indirimi en fazla 1 milyon lira olacak. Vergisini düzenli ödeyen kurum ve esnaflara yüzde 5 vergi indirimi uygulaması 2018 yılının Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlanacak.

 

Bir önceki yazımız olan Düşük Faizli Konut Kredisi Kampanya Gerçeği başlıklı makalemizde Düşük Faizli Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık