Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsıyor? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsıyor?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsıyor?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsıyor

Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES) 45 Yaş altından ki Kamu ve Özel Sektör çalışanlarına zorunlu hale geliyor. Türk vatandaşı olup 45 yaş altında olanlar 31.05.2016 tarih 5510 sayılı SSK ve GSS Kanununun 4’üncü maddesi 1. Fıkrasına göre Kamu ve Özel sektör çalışanları BES e dâhil ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu olmasına karşın cayma hakkı da sunulduğu için çalışan sisteme dâhil olduktan 2 ay sonra cayma hakkını kullanıp sistemden çıkış yapabiliyor. Cayma hakkı daha önceden 6 ay iken Zorunlu Bireysel Emeklilik te 2 ay a düşürülmüştür. Bu 2 ay içerisinde çalışanın hesabında olan ödemeler 10 iş günü içerisinde çalışana iade ediliyor. Yaklaşık 13 milyon çalışanı kapsayacak Zorunlu Bireysel Emeklilik öncelikle 50 ve üzeri personeli olan Kamu ve Özel sektörlerde başlayacak olup, çalışanlardan her ay otomatik olarak maaşlarının %3 ü tutarında para kesilecektir. İşverenin herhangi bir desteğinin olmadığı BES devlet katkısı alacak fakat şuan ki özel sigorta şirketlerinin %25 katkısı gibi bir durum söz konusu olmayacak. Oranı belli olmayan devlet katkısı da aylık olarak değil yıllık olarak çalışanın hesaplarına yatacak. 3 yıl içerisinde cayma hakkı kullanılır ise devlet katkısı iade alınamayacak.

1 Ocak 2017 de yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte 50 den fazla çalışanı olan iş yerleri ve kamu kuruluşlarında Zorunlu Bireysel Emeklilik kesintisi otomatik olarak başlayacakken 50 den az olan iş yerlerinde bu uygulama olmayacak. Çalışan iş yeri değişikliği yaptığında eski iş yerinde yapılan sözleşme yeni iş yerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılacak eğer yeni iş yerinde böyle bir sözleşme yok ise eski iş yerinde ki sözleşme üzerinden ödemeye devam edebilecek ya da cayma hakkını kullanıp hesabında toplanan rakamı iade alabilecektir.

Peki, bütün bu işlemleri çalışan nasıl mı takip edecek? E-Devlet üzerinden Emeklilik Gözetim Merkezi bölümünden istemiş olduğunuz bütün bilgileri takip edebileceksiniz.

Daha önce sitemizde yayınlamış olduğumuz “BES Nedir ?” adlı makalede bireysel emeklilik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. >> Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık