Ziraat Bankasının Çiftçilere 0 Faiz İle Kredi

Ziraat Bankasından Çiftçilere Sıfır Faizli Kredi

Üretimin ve ekonominin temelini oluşturan tarım ve hayvancılığı desteklemek için Ziraat Bankası çiftçilerimize özel kredi ve hibe destek paketleri oluşturmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile iş birliği halinde hareket eden Ziraat Bankasının çiftçilerimize özel çok sayıda sıfır faizli kredisi paketi bulunmaktadır. Sıfır faizli kredi paketlerinden yararlanmak için çiftçilerimizde bir takım özellikler aranmakta, bazı kredi paketlerinden yalnızca bakanlığın onay verdiği çiftçilere yararlana bilmektedir.

Genç Çiftçilere Özel Kredi Paketleri

Genç çiftçilere kredi paketleri 2019 yılından beri uygulamaya konulmuştur. Bu paketlerde çiftçilere özel ödeme ertelemeli, sıfır faizsiz kredi seçenekleri bulunmaktadır. 18 ile 40 yaş arasındaki çiftçilerimizin yararlanabildiği pakette çiftçilerimize 90.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi verilmektedir.

Kredi paketinden yararlanabilmek için çiftçilerden aranan bazı şartları bulunmaktadır.

1-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

2-Okur yazar olmak

3-Son 3 senedir nüfusu 20.000 kişinin altında olan bir yerde ikamet ediyor olmak

4-Tarım ve hayvancılık ile uğraşıyor olmak

5-18 yaşını tamamlamış ve 41 yaşından gün almamış olmak

6-Örgün eğitime devam etmiyor olmak

7-Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının projeleri ekseninde daha önce herhangi bir kredi kullanmamış olmak

8-Herhangi bir bankaya kredi borcu olmamak

Kredi borcu olmamak şartı Ziraat Bankasının çiftçilere sağlamış olduğu faizsiz kredi kampanyalarında aranan temel şartlardandır. Herhangi bir bankaya kredi borcu olan çiftçiler Ziraat Bankasının faizsiz kredi paketlerinden yararlanamamaktadır.  Bankalara kredi borcu bulunan çiftçi ve üreticilerin başvurabilecekleri bir diğer yol çiftçilere faizsiz kredi imkanı sunan KOSGEB projesidir. Bu projeye başvurarak eğitim sertifikası almanız durumunda işletmenize yaptığınız harcamalar için yüzde 70 oranında devlet desteği almanız mümkündür. KOSGEB kredilerinden yeni kurulacak işletmeler yararlanamamaktadır. Yalnızca şu an faaliyette olan işletmeler faydalanabilmektedir. Kurmuş olduğunuzun işletmeniz ve uğraşmakta olduğunuz faaliyete göre KOSGEB yatırımlarınızın bir kısmını size devlet desteği olarak geri ödemektedir. Ödemeler Ziraat Bankaları üzerinden yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Paketi İle Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Genç çiftçi paketlerinde kredi faiz oranı yüzde sıfırdır. Bu kredilerde yalnızca kullanmış olduğunuz kredi miktarını geri ödersiniz. Başvurular sonucunda gerekli şartlara taşıyor olsa dahi her çiftçiye aynı oranda kredi verilememektedir. Ziraat Bankasının sıfır faizle vermiş olduğu kredi miktarını Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığını aynı kampanya ile sizlere tanımış olduğu hine miktarı belirlemektedir. Tarım ve hayvancılık bakanlığından almış olduğunuz hibe miktarının maksimum 3 katına kadar kredi kullanmanız mümkündür. Bu miktardan daha fazlası için sıfır faizli kredi verilememektedir.

Genç Çiftçi Kredisini Hangi Alanlarda Kullanabilirim?

Ziraat Bankasının Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı ile birlikte geliştirmiş olduğu genç çiftçi projesinde amaç belli alanlarda ve hizmet guruplarında verimi arttırmaktır. Bu sebeple hibe ve sıfır faizli kredi seçeneğinden yararlanan çiftçilerin yatırım ve çalışmalarını belli hizmet gruplarında yoğunlaştırmaları gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz sıfır faizli Ziraat Kredisi ile yatırım yapabileceğiniz alanlar şu şekildedir:

1-Kültür mantarı yetiştiriciliği

2-Damızlık yahut ticari küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

3-Damızlık yahut ticari büyükbaş hayvan yetiştiriciliği

4-kümes hayvancılığı

5-Arıcılık

6-seracılık

Ziraat Bankası sıfır faizli genç çiftçi kredisinden yararlanabilmek için yapmanız gereken ilk şey il ve ilçenizde bulunan Gıda, Tarım ve hayvancılık müdürlüklerine başvuru yapmaktır. Bu işlemler sırasında başvuru formunu doldurmanız ve hibe ve kredileri devletin istediği hizmet gruplarında kullanacağınıza dair taahhüt vermeniz gerekmektedir. Hibe ve kredi miktarı belirlenirken hizmet sunacağınız, faaliyet göstereceğiniz tesislerin büyüklüğü, mevcut hayvan sayınız ve cinsleri dikkate alınmaktadır. Yukarıda sayılan hizmet gruplarından birinde faaliyet göstermekte iseniz arasa ve alan satın almak, hayvan yemi ve ek gıdalar satın almak, gerekli ekipman satın almak için verilen hibe ve kredileri kullanabilirsiniz.

Sıfır Faizli Çiftçi Kredisi Ne Zaman Ödenmeye Başlanır?

Çiftçilere destek kredisi kullanmayı düşünüyorsanız kullanım olduğunuz kredileri derhal ödeme mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Kullanmış olduğunuz kredinin ödemelerini dilerseniz 2 yıl erteleyebilir dilerseniz de krediyi kullandığınız ilk andan itibaren ödemeye başlayabilirsiniz. Kullanım olduğunuz kredi miktarı artsa dahi kredi ödemelerinizi erteleyebileceğiniz maksimum süre 2 yıldır. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından verilen hibeden yararlanmanız durumunda faizsiz kredi imkanlarından yararlanma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bakanlığın vermiş olduğu hibe desteği şartları taşımanız ve istenilen hizmet guruplarında çalışmaya devam etmeniz durumunda sizden yeniden talep edilmeyecektir. Ziraat Bankasından alabileceğiniz çiftçilere faizsiz kredi 2019 oranları devletin sağlamış olduğu hibe desteğinin 3 katı ile sınırlıdır.

Hayvansal Ürün Kredileri

Hayvansal gıda ve ürün üretimleriniz Ziraat Bankası ile güçleniyor. Hem gerçek hem de tüzel kişiler için Ziraat Bankası tarafından geliştirilmiş hayvansal ürün kredilerinde ekonomiyi güçlendirmek, daha kaliteli ve nitelikli hayvan yetiştiriciliğini güçlendirmek amaçlanmaktadır. Et, süt, deri, yumurta üretim tesisleriniz için finansman krediler Ziraat Bankası tarafından çiftçiye faizsiz kredi seçenekleri ile sunulmaktadır.

Hayvansal Ürün Kredilerinden Yararlanılacak Hayvanlar

1-Kümes hayvanları( tavuk, horoz, kaz, ördek, hindir bıldırcın, devekuşu)

2-Ahır ve besi hayvanları( koyun, keçi, inek, düve, boğa)

3-Arıcılık

4-İpek böceği

Kredi Başvurusu Sırasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından İstenmekte Olan Evraklar

1-Çiftçilik Belgesi

2-Kimlik fotokopisi

3-Sgk kayıtları

4-Nüfus kayıtları

5-Kredi ve hibe başvurusu formu

Hayvansal Kredi Kapsamı

1-Ziraat Bankasında kullanmış olduğunuz hayvansal kredi ile hayvanlarınızın yem, ilaç, ek gıda gibi masraflarını karşılayabilirsiniz.

2-Yeni hayvanlar satın alabilirsiniz.

3-Üretim tesislerinize yeni makinalar ve çeşitli ekipmanlar satın alabilir, mevcut makinalarınızın bakım ve onarımını yapabilirsiniz.

4-Ahır, hayvan barınağı yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Destek Kredisinden Nasıl Yararlanabilirim?

Hayvansal üretimi destek kredisinden yararlana bilmek için her yıl Bakanlarkurulu tarafından yayınlanan kriterlere uygun üretim yapıyor olmanız aynı zamanda üretim yapmış olduğunuz alanların yukarıda belirtilen sektörlere uygun olması gerekmektedir.

Kredi Başvuru Kanalları

Kredi başvurusu kanallarından ilki Ziraat Bankası şubeleridir. Evrakları size en yakın Ziraat Bankası müşteri temsilcisine teslim ederek kredi başvuru formunu doldurabilirsiniz. İnternet üzerinden kredi başvurusunda da bulunmanız mümkün olup başvurunuzun onaylanması durumunda iletişim adresleriniz üzerinden sizlere bilgi verilecektir. Kredi kullanımında 100.000 TL’ye kadar olan meblağlarda ek bir evrak talep edilmemektedir. Fakat 100.000 TL ve üzerindeki kredi başvurularından Ziraat Bankası tarafından ek güvenceler istenilebilmektedir.

Kredi Başvurusu Sırasında İstenmekte Olan Evraklar

1-Çiftçilik Belgesi

2-Kimlik fotokopisi

3-Sgk kayıtları

4-Nüfus kayıtları

5-Kredi ve hibe başvurusu formu

6-Alınan kredi ve yararlanılan hibe desteğinden yalnızca devletin sınır çizmiş olduğu alanlarda kullanacağına dair taahhüt mektubu

7-100.000 TL ve üzeri kredi kullanımlarında banka teminat mektubu ya da gayrimenkul ipoteği

Genç çiftçi kredisi ve hayvansal üretim kredisinden yararlanmak için şartları taşımıyorsanız üretimlerinizde destek almak için birkaç yol bulunmaktadır. Çiftçiyi; hayvansal ve tarımsal üretimi destekleyen Ziraat ve Halk bankalarından düşük faizli çiftçi kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca kosgeb hibe ve kredi desteklerinden da faydalanarak üretim verim ve hızınızı arttırabilirsiniz. Ziraat Bankası faizsiz kredilerinin hemen hemen hepsi Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı ile işbirliği halinde yürütülen projeler olup temel amaç ülke ekonomisinde hayvancılık ve tarımın yerini arttırmaktır.