Ziraat Bankasından Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor Parası Nedir?

Rapor Parası; SGK kaydı olan işçilerin, sağlık sorunları nedeniyle devlet hastanelerinden almış oldukları rapor süresince çalışmadıkları günlere karşılık maddi kayıplarının SGK tarafından karşılanması ve rapor alan işçiye ödenmesidir. Bu yazımızda  Ziraat Bankasından Rapor Parası Nasıl Alınır? Sorusuna cevaplar vermeye çalışacağız.

Niçin Rapor Parası Verilir?

SGK, sağlık sorunlarından dolayı çalışamadığı için maaşından kesinti yapılan işçilerin mağdur olmaması, maddi sıkıntılar içine girmemesi için raporlu olan işçileri mağdur etmeyip, sağlık raporunda belirtilen çalışmadığı gün kadar ki bedelini işçilerin hesap numaralarına yatırmaktadır. Rapor parası alabilmek için en az 3 gün sağlık raporu alınmak zorundadır. Bir günlük ve iki günlük raporlar içi rapor parası alınamadığını hemen belirtelim.

Rapor Parası Alabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Gelelim rapor parası alabilmek için neler yapılmalıdır? Sağlık raporu alan işçiler, rapor gününü bitiminden sonra raporlarını çalışmış oldukları iş yerlerine teslim etmek zorundadır. Rapor ne kadar çabuk teslim edilirse rapor parası alma süresi de o kadar kısa olacaktır. Raporu teslim alan iş yeri, raporu SGK’ya bildirmek zorundadır. Sağlık raporu SGK’nın eline ulaştıktan sonra yapılacak rutin kontroller sonrası en geç 15 gün içinde işçinin rapor parasını yatırmaktadır.

Rapor Parası Sorgulaması

Rapor paralarının hesaplarına yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen işçiler E-Devlet şifrelerini girerek bu adresten takip edebilirler. Rapor paralarının yattığını öğrenen işçiler Ziraat Bankası şubelerine giderek rapor paralarını alabileceklerdir.

Ziraat Bankası Şubelerinden Rapor Parası Alma

Ziraat Bankasından rapor parası alacak işçiler çok önemli bir konuya dikkat etmelidir. Çünkü rapor paraları Ziraat Bankası hesaplarına her ayın 8 ile 14’ü arasında yatmaktadır. Ziraat Bankası ile SGK arasında yapılan protokole göre rapor paraları MOSİP adı verilen Mali Otomasyon Sistemi Projesi tarafından belirtilen günler arasında Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Ziraat Bankasında hesabı olan işçiler, paranın yatırılmasından sonra Ziraat Bankasının tüm bankacılık kanallarını kullanarak paralarını istedikleri zaman çekebilir veya transfer edebilirler. ATM noktaları, banka şubeleri, internet bankacılığı sistemlerini kullanan işçiler rapor paralarına kavuşabileceklerdir. Eğer ki işçinin Ziraat Bankasında vadesiz hesabı yoksa o zaman da o işçinin adına para yatırılacaktır. Rapor parasının yattığını öğrenen işçiler Ziraat Bankası şubelerine kimlikleriyle beraber gidip rapor paralarını alabileceklerdir.