Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası Traktör Kredilerinin Özellikleri

Ülkemiz, bulunmuş olduğu coğrafi konum itibariyle bir tarım ülkesidir. Tarım ülkesi olarak adlandırabileceğimiz ülkemizde 4 mevsimin yaşanmasından dolayı da farklı tarım ürünleri yetişmektedirler. Devleti yöneten hükumetlerde yapmış oldukları reform ve kredi destekleriyle de çiftçimizi desteklemektedir. Tarımla uğraşan çiftçilerimizin de vazgeçilmez tarım araçlarının başında da traktörler gelmektedir. Özellikle devlet desteğiyle çiftçilere ucuz kredi sunana Ziraat Bankası, traktör kredileriyle de çiftçilerimize destek vermektedir. Bu yazımızda Ziraat Bankasından nasıl traktör kredisi alınır? Konusuna değineceğiz.

İçerikler

Sıfır Traktör Kredileri

Ziraat Bankası, çiftçilere sıfır ve ikinci el traktör kredileri vermektedir. Sıfır traktör kredilerinde Ziraat Bankası, çiftçilere iki yöntem sunmaktadır. Dileyen çiftçiler, Ziraat Bankasının anlaşmalı olduğu traktör satış bayilerinden istedikleri traktörü satın alabilirler. Ziraat Bankasının anlaşmalı traktör bayilerinden satın alınan traktör sonrası bayinin hazırlamış olduğu satış sözleşmesini Ziraat Bankası şubelerine götürülmesi gerekir. Yapılacak kredi tahkikatı sonrası ve gelir belgesinin uygunluğu durumunda kredi kullanma işlemi tamamlanmış olacaktır. Dileyen çiftçiler ise Ziraat Bankasının anlaşmalı olmadığı traktör satış bayilerinden de traktör alabilir ve traktör satış bedelini düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabilir. Ancak şunu hemen belirtelim ki Ziraat Bankasının anlaşmalı olduğu traktör satış bayilerinden alınacak krediler hem daha düşük faiz oranlı olacak hem de kredi tamamlanma işlemi daha kısa sürecektir. Kredi kullanılarak satın alınan traktörler, kredi bitimine kadar Ziraat Bankası tarafından ipotek işlemi yapılacak tır. Borç bitimi sonrası traktör üzerinde ki ipotek banka tarafından kaldırılacaktır.

İkinci El Traktör Kredisi

İkinci el traktör kredisi de veren Ziraat Bankası, 5 yaşına kadar olan traktörler için kredi kullandırmaktadır. Satın alınacak ikinci el traktörler üzerinde hiç bir şekilde rehin ve ipoteğin olmaması gerekmektedir. Traktörün ruhsat bilgileri, satın alacak kişinin kimlik ve gelir belgelerinden oluşan evrakların teslimi ile kredi kullanma işlemi başlayacaktır. Kredi notunun ve gelir belgesinin kredi kullanımına müsait olduğu durumlarda Ziraat Bankasından ikinci el traktör kredisi kullanılabilecektir. İkinci el traktörlerde de aynı sıfır traktör kredilerinde de olduğu gibi borç bitimine kadar traktör üzerine baka tarafından ipotek konulacaktır.

Traktör Kredilerinin Özellikleri

Hem sıfır hem de ikinci el traktör kredileri, çiftçiler tarafından aylık taksitlerde ödenebileceği gibi 3, 6, 9 ve 12 ay şeklinde de ödenebilmektedir. Ziraat Bankası, sıfır ve ikinci el traktör kredilerinde traktörün satış bedelinin %75’ne kadar kredi vermektedir. Geri kalan kısmı çiftinin ödemesi gerekmektedir. Son olarak sıfır ve ikinci el traktör kredilerinde sabit ve değişken faiz oranları uygulanmaktadır.