Zeytinde fiyatlar hızla artıyor | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Zeytinde fiyatlar hızla artıyor

Zeytinde fiyatlar uçtu, ihracat çakıldı

Sıcakların artması ile beraberinde getiren bereket ayları yerine her an hüsrana bırakabilir. Zira zeytin üreticileri muzdarip bu durumdan.

Zeytin ve Zeytinyağı sektöründe son dönemde görülmemiş ürün fiyatları üreticinin yüzünü güldürürken, ihracatçıyı kara kara düşündürüyor. Türkiye’den zeytin ve zeytinyağı ihracatı son bir yılda yüzde 36.6. gerilerken, Aydın’dan gerçekleştirilen zeytin ve zeytinyağı ihracatı da yüzde 37 geriledi. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, zeytin ve zeytinyağı sektöründe ihracatçının çok ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu kaydetti. Türkiye’nin önemli ihraç sektöründen birisi olan zeytin ve zeytinyağı son bir yıl içerisinde fiyatlarıyla üreticisinin yüzünü güldürüyor. 10’TL’ye aşan zeytinyağı litre fiyatıyla uzun yılların rekoru kırılırken, salamura zeytinde 3 TL’yi aştı. Son 20 yılın rekor fiyatlarına ulaşılırken üretici bu durumdan son derece memnun hatta fiyatların daha da yükseleceği beklentisi içerisinde.

İHRACAAT GELİRİ YÜZDE 36 DÜŞTÜ

36 Son bir yıldır yüksek fiyata satılan zeytin ve zeytinyağında ihracat rakamları ise hiçte iç açıcı değil. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı Nisan ayı rakamlarına göre 2013-2014 sezonunda 12 aylık dilimde Türkiye’den 332 Milyon 462 Bin Dolarlık ihracat yapılırken, bu rakam 2014-2015 sezonunda 12 aylık dönemde yüzde 36.6 gerileyerek 210 Milyon 852 Bin Dolarda kaldı. 2014 yılının ilk 4 ayında Türkiye’den 90 Milyon 532 Bin dolarlık zeytin ve zeytinyağı ihracatı gerçekleştirilirken 2015 yılının ilk 4 aylık diliminde 73 Milyon 346 Bin dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu dönemde de ihracatta yüzde 19’luk bir gerileme yaşandı.

İHABir önceki yazımız olan Tatilde Harcamalar Giderek Artacak başlıklı makalemizde Bodrum tatil, tatil rezervasyon ve ucuz tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık