Zeyilname Nasıl Düzenlenir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Zeyilname Nasıl Düzenlenir?

Zeyilname Nedir?

Bu yazımızda sizlere Zeyilname Nasıl Düzenlenir sorusuna cevap arayacağız. Ancak onun öncesinde zeyilnamenin ne anlama geldiğini açıklamakta fayda var. Arapça Zeyl kelimesinden dilimize gelmiş olan ve eklemek anlamına gelen bu terim genel olarak sigorta işlemlerinde kullanılmaktadır. Zeyilname ek belge anlamına gelmektedir ve genellikle poliçeler ile ilgili olacak şekilde kullanılır. Bir diğer tanım olarak iki ya da daha fazla tüzel kişi veya şahıs arasında düzenlenmiş evrak üzerinde değişiklik yapılmak istenirse bunun beyan edilmesi şeklinde de açıklanabilir. Sigorta sektörüyle beraber ihale işlemlerinde de kullanılabilmektedir.

Zeyilname Hazırlama Süreci

Zeyilname Nasıl Düzenlenir sorusunu cevaplandırabilmek için bir örnek üzerinden gitmek yararlı olacaktır. Bunun için Kamu İhale Kanunları içerisinde yayınlanan bir ihale üzerinden açıklama yapmaya başlayalım. Kamu İhale Kurumu ihaleleri Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden yayınlanmaktadır. İhale edilen iş için teklif vermek isteyen firmalar öncelikle şartnameyi satın almalıdırlar. Firma ihale dokümanını satın alıp inceledikten sonra doküman üzerinde düzeltilmesi gereken ve hatalı maddeleri resmi yazı ile makama bildirir. Resmi yazı ile gönderilen bu taleplere zeyilname talebi denilmektedir.

Bu yazının ilgili kuruma ulaşmasından sonra gerekli incelemelerin yapılıp olumlu ya da olumsuz geri dönüşüne zeyilname yayınlanması adı verilmektedir. Kamu ihale mevzuatında her iki tarafın da zeyilname için talep süresi ve kurumun yayınlama süreleri yayınlanmış olan ihalenin türüne göre belirlenmiştir.

Zeyilname Nasıl Düzenlenir sorusuna verilecek birinci cevap budur. İsterseniz bir de sigortacılık açısından olayı değerlendirelim. Sigortacılıkta talep ihale mevzuatıyla ilgili olmadığı için yasaların değişmesi ve düzenlenmesi sonucunda ilgili kurumlar arasında yapılan sözleşmeler ya da poliçeler üzerinde yapılacak değişiklikler zeyilname adını almaktadır. Bunlara ek poliçe de denir. Primli ve primsiz olarak düzenlenebilen ek poliçeler sigortalıdan prim alınması ya da prim ödenmesi şeklinde olabilir.

 Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık