Yüzde 80 Hibe ile Hayvancılık Destekleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayancılık desteği verilecek.

 • Doğu Anadolu Projesi,
 • Güney Doğu Anadolu Projesi,
 • Konya Ovası Projesi,
 • Doğu Karadeniz Projesi,

kapsamındaki illerde hayvan alımlarında yüzde 80, hayvan barınağı inşaatlarında ise yüzde 50 hibe desteği verecek.

Her alanda istihdam yatırımı yapma sözü veren hükumet çalışmaları sürüyor. Belirlenen illerde hayvancılık desteği vermeyi hedefliyor. Şuan havyacılık yapanlara canlı hayvan alımlarında ve hayvan barınağı yapımlarında hibe desteği veriyor. Hibe desteği ise Resmi Gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Ahır, Ağıl İnşaat, Bakım,Büyütme Projelerinde Yüzde 50 
Desteğin ilk aşaması damızlık sığır, koyun-keçi besleyiciliği yapan hayvancıların yapacakları yeni ahır ağıl inşaatlarını kapsanmakta. Tadilat ve büyütme gibi projeler için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe veriyor. Bunun da bir üst limiti var. Tadilatlarda üst limitin %50 kadarını hibe desteği olarak verecek. Ağır, ağıl yapım inşaatı, bakım-genişletme destekleri;

 • Doğu Anadolu Projesi,
 • Güney Doğu Anadolu Projesi,
 • Konya Ovası Projesi,
 • Doğu Karadeniz Projesi,

kapsamındaki illerde inşaat sektörüne verilecek.

Canlı Hayvan Alımlarında Yüzde 80 

Hibe desteğinin ikinci aşaması ise canlı hayvan alımlarında olacak. Şöyle ki  damızlık boğa, damızlık koç-teke hayvan alımlarında yine bakanlığın belirlediği en üst limit üzerinde yüzde 80 hibe desteği verilecek. Canlı hayvanlarda verilecek yüzde 80 destek ise;

 • Doğu Anadolu Projesi,
 • Güney Doğu Anadolu Projesi
 • Doğu Karadeniz Projesi

kapsamındaki illerde ki hayvancılara verilecek.

Kimler Yararlanabilecek?

Bakanlığın hibe desteklerinden yararlanmak isteyen hayvancıların , bakanlığın Türkvet veri tabanına, Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtılı olan hayvan üreticileri yararlanabilecek. Üreticilerin en az 1 yıl önce sisteme kayıtlı olması gerekiyor. Sistemde en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır şartı var. Diğer alternatif ise en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli hayvancılık yapmak gerekir. Bu şartlara uygun olan hayvan üreticileri faydalanabilecektir. Şartları taşıyan gerçek veya tüzel kişiler için geçerli olacaktır.

Başvurular Ne Zaman – Nereye Yapılacak?

Hibe desteğinden faydalanmak isteyenler, il – ilçelerde ki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müdürlüklerine başvuracaklardır. Projelerin kabul edilen üreticiler, kendilerine hibe desteği konusunda tebliğ gönderilecek. 1 yıl içinde projenin kapsamında yer alan canlı hayvan alımı ve hayvan barınağı projesini tamamlaması gerecektir. Projenin tamamlanması durumunda, il ve ilçe müdürlükleri üreticilere  ay daha izin verme yetkileri bulunmaktadır.

Son olarak hibe destekleri her yılın ocak, şubat, mart ayları içinde il ve ilçe müdürlüklerinde yapılacaktır.