Yüzde 5 Vergi İndirimi Detayları Belli Oldu | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Yüzde 5 Vergi İndirimi Detayları Belli Oldu

Yüzde 5 Vergi İndirimi Detayları Belli Oldu

Vergi borcu olanların borçlarını yapılandırması için çıkartılan yapılandırma çalışmaları sonrası vergini düzenli ödeyen vergi mükellefleri de kendilerine kolaylık yapılması ve vergi indirimi uygulanması çağrılarını duyan Maliye Bakanlığı, vergi borçlarını düzenli ödeyenlere ve geçmiş vergi borcu olmayanlara vergi indirimi yapılacağını duyurmuştu. Vergi borcunu zamanında ödeyen ve geçmiş vergi borcu olmayanlara uygulanacak yüzde 5 vergi indirimi uygulamasının detayları belli oldu. Buna göre vergisini zamanında ödeyen vergi mükelleflerine vergi indiriminin yanı sıra KDV iadesi ve yeşil pasaport kolaylığı geliyor. Hükumet ayrıca vergi borçlarını düzenli ödeyen vergi mükelleflerine not verip notuna göre avantajlı uygulamalar paketi sunacak.

Vergi Notu Uygulamasına Geçiliyor

Maliye Bakanlığı, vergi borçlarının düzenli ödenmesi için başlatmış olduğu düzenli vergi ödeyen mükelleflere vergi indirimi çalışmasının detayları belli oldu. Buna göre Maliye Bakanlığı, vergi mükelleflerinin vergi borçlarını düzenli ödemelerine karşılık A,B,C notları verecek. Ayrıca vergi ödemelerini düzenli yapanlar için de plus uygulamasına geçilecek ve üst not olan A Plus notu verilecek. Vergi mükellefleri notlarına göre vergi indirimi kazanacaklar. Ayrıca A Plus notuna sahip olan vergi mükellefleri yüzde 5 vergi indirimi yanında anında KDV iadesi ve yeşil pasaport hizmetlerinden de yararlanacak. Vergi indirimlerinin üst sınırı yüzde 5 olacak. Vergi notu A Plus olanlar yüzde 5 üst sınırından indirim alırken vergi notlarının kademe derecesine göre vergi indirimi uygulanacaktır.

Vergi İndirimi Yanında KDV İade ve Yeşil Pasaport Kolaylığı da Geliyor

Maliye Bakanlığı, vergi mükelleflerine artık vergi karnesi verecek ve vergi ödeme alışkanlığına göre karneye not verecek. Karnesi Pekiyi olan mükellefler aynı gün içinde alabilecekler. Kurumlar ise KDV iadelerini yeminli mali müşavirler raporu vermeden KDV iadelerini alabileceklerdir. Yine A Plus vergi notuna sahip olan işletmeler, vergi uygulaması bakımından açıklaması olmayan veya şüphe duyulan konulardan ilgili işletmeden konu hakkında yazı istedikleri Özelge ( Mukteza ) raporu da istenmeyecektir.

2018 Yılından İtibaren Başlıyor

Vergi indirimleri en fazla 1 milyon liraya kadar olan vergi borçlarına kadar uygulanacaktır. 1 milyon lirayı geçen vergi borçlarının 1 milyon liraya kadar olan kısmı indirimden yararlanacaktır. Uygulama 2018 tarihinden itibaren hayata geçecek.

Bir önceki yazımız olan Torun Bakım Maaşı Şartları Belli Oldu başlıklı makalemizde Büyükanne Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık