Yurtdışında Yaşayan Türkler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Yurtdışında Yaşayan Türkler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Herkesin bildiği gibi, yurtdışında Almanya, Avrupa, Rusya ve buna benzer birçok ülkelerde birçok Türk vatandaş yaşamakta olup buralarda düzenini kurmuş ve yurtdışınca çalışmaktadırlar. Düzenini kuran birisi tabi burada yaşamını ilerletmek ve hayatına devam edebilmek için bir şeyler yapmaya gayret eder. Durum böyle olunca da bir konut sahibi olmak ister. Cebinde nakit yoksa Türkiye’de bilindiği gibi nakiti olmayan ev almak isteyen kişi konut kredisi çekerek konut alır. Peki, Yurtdışında yaşayan Türkler konut kredi alabilir mi?

Türkiye’de olan kişi alabiliyor ama yurtdışındaki vatandaş Türk ama Türkiye’de yaşamıyor verirler mi konut kredisi diye sorular kafalarda birer soru işareti bırakıyor. Aslında gün geçerek teknoloji ilerledikçe bankacılık sektörleri müşterilere her zaman kaliteli hizmet vermeye çalışıyor. Yurtdışında yaşayan Türkler için bankacılık sektörlerinde bazı bankalar, konut kredisi vermektedir. Üstelik bu kadar sınırlı kalmayan banka sadece konut değil ihtiyaç kredisi de verebiliyor.

Bankalarda yurtdışında yaşayan Türkler için yeni bir sistem olan gurbetçi Mortgage isimli kredi verebiliyor. Bu kredinin amacı ise az önce bahsettiğimiz, yurtdışında yaşayan Türkler için konut kredisi olarak tanımlanmaktadır. Yurtdışında olduğu için dövizli olan bu krediler, krediyi çekecek olan kişinin dileğine göre de değişebilir. İsterse TL cinsinden isterse döviz endeksli tercihi yapabilme hakkına sahiptir.

Yurtdışındaki Türkler için başlatılan bu sistemde kişiye 20 yıl vadeli gurbetçi Mortgage kredisi çekebiliyor. Gurbetçi Mortgage kredisi 500 bin TL’ye kadar konut kredisi desteklemekle beraber satın alınacak olan evin aynı Türkiye’de olduğu gibi ipotek yapılması gerekmektedir. Yani banka dünyanın neresinde olursa olsun o evi ipotek yapabiliyor. İpotek‘den bilindiği gibi ödeyememe gibi durumlarda banka evi satışa çıkararak satabilme hakkına sahiptir.

Bir Cevap Yazın