Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Taner Akça’nın Sorusu : Yabancı Uyruklu Kişi Kredi Kartı Sahibi Olabilir mi?

Cevap : Aslında bu konu birçok yabancı uyruklu vatandaşların kendi aralarında ya da danışarak sordukları konuların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızı hazırlarken bu konu üzerinde durmak istedik. Yabancı uyruklu kişiler Türk bankalarından kredi kartı sahibi olabilirler mi?

Sorunun yanıtının evet olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Ülkemize yerleşmiş olan TC vatandaşı olmayan ya da burada geçici süreliğine ikamet çalışma izni alan kişilerinde kredi kartı başvurusunda bulunma hakkı vardır. Burada başvuru esnasında herhangi bir banka ayrımı yapılmaz.  Ancak şöyle de bir durum vardır ki ülkemizde bankaların kredi ve kredi kartı konusunda hassas oldukları ortadadır.  Bu nedenle de kesin olarak bir garantör isterler.  Garantör istemesinin nedeni ise kredi kartı verilen yabancı kişinin kredi borcunu ödememesi durumunda bu borcun garantörden alınması söz konusudur.  Bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmuş olmanız ve de düzenli olarak bir gelir sahibi olmanız gerekir. Bu durumu belgelemeniz durumunda dilediğiniz bir bankadan kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Türkiye’ de bankalara telefon ya da internet üzerinden başvuru yapılarak kredi kartı talebinde bulunulabilir. Bu talep neticesinde sizin için bir inceleme yapılıp bu yönde başvurunuz değerlendirilir ve kredi kartı onayı alıp almadığı size bildirilir. Ancak yabancı uyruklu olduğunuz için bankaya giderek yüz yüze konuşmanız daha hızlı sonuç almanıza neden olacaktır.

Yabancı Uyruklu Kişilerden Kredi Kartı Başvurusunda İstenilen Belgeler

  • Yabancı uyruklular kimliği
  • Kimlik fotokopisi
  • Oturma izni ve çalışma izninin bir fotokopisi
  • Bir garantör

Türkiye’de yaşayan yabancılar kredi alabilir mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kredi kartı işlemlerinde olduğu gibi yabancı uyruklu kişilerin Türk bankalarından kredi talepleri konusu zor değildir. Bankaların kendilerince belirlemiş olduğu şartlar yerine getirilmiş olduğunda kredi talebinin olumlu sonuçlanacağını söyleyebiliriz. Ülkemizde yerleşmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının genellikle tercih ettiği yöntemler arasında konut kredileri vardır yatırım amaçlı aldıklarından dolayı da özellikle tatil bölgelerinde bu durum sıklıkla görülür.  Şu an baktığınız zaman tatil bölgelerinin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden konut alımlarının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Askerlikten Sonra Kredi Kullanmak başlıklı makalemizde Asker dönüşü kredi, askerden sonra kredi başvurusu ve Askerlikten Sonra Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık