Yurt Dışında Ki Bankalar Bize Kredi Verir Mi ?

Yurt Dışında Ki Bankalar Bize Kredi Verir Mi ? 

Yurt dışında ki bankalar bize kredi verir mi sorusuna evet yanıtı verilebilir. Ancak bazı prosedürleri bilmekte yarar vardır. Bahsi geçen prosedürler ise şöyledir: Bankalar Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF) kesintilerini kredi hangi tarihler arasında kullandırılırmış ise o tarih baz alınarak mevzuat da belirlenmiş olan oranlara ve matrah tespitine göre hesaplar ve yurt dışı bankalarına gerekli ödeme yapılmaktadır. . KKDF altın ve döviz kredileri esasın da tahakkuk ettirilmiş olan faizlere bir artı daha kullandırılan kredinin anapara niceliği ve altın tutarı pozisyonundan kredinin kullanıldığı tarih içerisin de hesaplanır ve yatırılır.

Eğer yurt dışından TL para birimi kullanılmış ise vade seçeneği fark etmeksizin tahakkuk ettirilmiş faizler hesabından KKDF % 3’lük bir oranı işaret etmektedir. Ancak yurt içinde ki bankalardan kredi kullanılması halinde KKDF masrafı çıkarılmamaktadır. İşletmenizin bir kolu da yurt dışında ise kredi talebinde bulunulduğun da işletmeniz Stopaj vergisine tabii tutulmaktadır. Vergi oranı ise % 10 olmaktadır. Aracı kurum ise bu konunun yükümlülüğünden muaftır. Vergiyi kesen yine aracı kurumunuz olmaktadır. Müşterilerin yapması gereken vergi dairesine gidilerek muhtasar beyanname verip kesinti tutarını ödemeleridir.

Bir diğer konu da Damga vergisidir. Banka müşterilerine sunduğu belgelerin her bir sayfası için damga ister. Damga sayısının artması Damga vergisinin de artmasına yol açsa da belirlenen damga vergisi üst sınırını aşamamaktadır. Aksi takdir de damgası vergisi olmayan belgeler bankalar tarafından işleme alınması durumun da sorumluluk bankanın olmakta ve ceza da bankaya kesilmektedir. Yurt dışından kredi kullanan kurum KDV ödememektedir. Fakat ödeme ve mahsup tarihlerinde değişiklik gözlenmesi halinde KDV ödenmemesi kararından ödün verilmektedir. Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi de kredi kullanıcılarına yansıtılmamaktadır. BSMV sadece yurt içi bankalarında uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın