Yüksek Lisans ile Askerlik Tecil İşlemleri (YENİ YÖNTEM)

Askerlik tecil işlemleri ve okul süreci hakkın da çok fazla soru olduğundan, yazı yazmayı uygun gördüm. Bildiğiniz gibi öncesinde üniversite mezunu olanlara 2 yıllık bir ek tecil hakkı tanınıyor. Zaten okul süresince tecilli sayılmanıza ek olarak iki yıl daha erteleme yapmış oluyorsunuz.

Yazımız da lisans mezunu olup iki yıl daha ek tecil hakkını kullananlara değineceğim. Vereceğim tarihler örnek niteliği taşımakta bunu unutmayalım lütfen. Genelde tecil süresi biten lisans mezunları tekrar açıköğretim fakültesi okusam okul tecil eder mi diye sormaktalar. Fakat bu maalesef uygun değil. Aynı seviyede okuyacağınız için tekrar size ikinci kez tecil hakkı tanınmaz. Daha üst seviyede bir okul okumak gerekiyor. Yani lisans mezunu olanlar yüksek lisans okumak zorunda. Aksi halde askerlik işlemlerini yapması gerekir.

Yükseklisans ile Askerlik Tecili Yapma

Yüksek lisans okuyanlar tecil süresi olarak 1.5 yıl normal okul tarafından hak kazanırlar. Mezun olduktan sonra ise bu süreye ekstra 1 yıl daha hakları oluyor. Bunu okul süreci bitiminde askerlik şubesi ile görüşerek yapmaları gerekmektedir. Fakat diyelim ki teciliniz, 29 Mayıs’ta bitiyor. Yükseklisans kayıtları ise yaz aylarında. Yani Temmuz Ağustos gibi başlamakta. Bu yüzden kafanızda nasıl bir işlem yapmalıyım dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi bu konuya da açıklık getireceğim. Aslında bilinen bir yöntem var. Bu yöntem sizin bakaya duruma düşmüş halde ve ceza ödeyerek yapabileceğiniz bir yöntem. Buna ek size farklı bir akıl daha vereceğim. Öncesinde yüksek lisans kayıt işlemi sırasında okul sizden “Askerlik durum belgesi” isteyeceğini hatırlatayım. Yani o yüzden de bakaya durumda şubeden durum belgesi almaya çekiniliyor. Fakat çekinmeye gerek yok. Siz şubeye yükseklisans başvurusu yapacağınızı belirtirseniz yardımcı olacaklardır. Bunun tabi ki bir ceza var. Sadece para cezası. Resmi rakam şuan ne kadar bilgim yok. Ama tutup zorla götürme gibi bir durum söz konusu değil.

Farklı Yöntem

İkinci yöntem ise daha basit.Tecil süreniz dolmadan önce isterseniz yine şubeye gidip bilgi alabilirsiniz. Şubeye gidip oradan son gününüzü öğrenin. Biz tecil bitiş tarihi olarak 29 Mayıs örneği verdik. 1 ay sonrasında süreniz dolmuş oluyor. Yani 29 Haziran. Bu tarihte aile hekiminden ya da başka bir doktordan, rapor alma şansınız var ise, 2 günlük rapor alıp, diplomanız ve 2 fotokopi ile not ortalaması gösteren bir belgeyi şubeye götürüp durumunuzu anlatın. Size burada askerliğinizi Kasım celbine düştüğü söylenecektir. Zaten o tarihe kadar siz yüksek okul kaydınızı yapmış olacağınız için de sorununuz kalmamış oluyor. Yani tecil bittikten sonra yükseklisans kaydınızı bu şekilde yapmış oluyorsunuz.