Yeni Ehliyetler İçin Gerekli Evraklar

2019 yılından itibaren uluslar arası standartlara sahip ve trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanılabilecek yeni ehliyetlerin 2019 yılından itibaren dağıtımı hızlanacak. 31 Aralık 2020 yılına kadar tüm sürücüler yeni ehliyetleri almak zorunda kalacaktır. Bu yazımızda yeni ehliyetlerin özellikleri, gerekli evraklar nelerdir ve yenileme süreleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Önce Randevu Alınacaktır

Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücülerin yeni ehliyetlerine kolayca ulaşması ve sıra beklememesi için Emniyet Genel Müdürlüğünün bu adresine başvurarak randevu alabileceklerdir. Randevu alan sürücüler, illerinde veya ilçelerinde ki Trafik Tescil Müdürlüklerine başvurarak yeni ehliyetlerini alabileceklerdir.

Gerekli Evraklar

Yeni ehliyetler için gerekli evraklar; eski ehliyetler, kimlik belgeleri, sağlık raporu, parmak izi tescili, bankaya yatırılan 15 TL’değerinde ki kağıt bedeli ve vakıf bağış bedelini gösteren dekont, arka fonu beyaz olmak şartıyla 5×6 boyutunda biyometrik fotoğraf ve kan grubunu gösteren belgelerin hazırlanması gerecektir.

Hazırlanan bu belgelerle beraber, daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğünün randevu sisteminden alınmış onay kodunu gösteren belgeyle beraber Trafik Tescil Müdürlüğüne başvurulacaktır. Tüm evrakların eksiksiz olması durumunda eski ehliyetiniz alınacak ve yenisi gelinceye kadar sürücülere geçici sürücü belgesi verilecektir. 15 gün içinde sürücülere posta yoluyla gönderilecektir.

Geçerlilik Süresi

Ehliyetler için bilinmesi gereken önemli bir detayda kamyonet, minibüs, otobüs, çekici gibi araçlarda 5 yılda bir ehliyet değiştirme zorunluluğu bulunmaktadır. Yine motosiklet, otomobil, traktör, iş makinesi sınıfına giren araçlarda ehliyet değiştirme süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

SAĞLIK RAPORU

Gelelim ortada dönen sağlık raporu bilmecesine. Sağlık raporları aile hekimlerinden alınacak sağlık raporlarından sürücüler her hangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Ancak aile hekimi, sağlık raporu alacak sürücülerde uzmanlık gerektirecek bir sağlık sorunu olduğunu düşünürse, sürücüyü tam donanımlı bir hastaneye sevk edecektir. Eğer ki sürücünün sağlık sorunu tek hekimi ilgilendiriyorsa devlet hastanelerinde alınacak sağlık raporlarına 50 TL, üniversite ve araştırma hastanelerinde 75 TL sağlık rapor ücreti ödenecektir. Eğer ki sürücünün sağlık sorunu bir de fazla hekimi ilgilendiren aşamada ise o zaman da devlet hastanelerinde 200 TL, üniversite ve araştırma hastanelerinde ise 300 TL sağlık rapor ücreti ödenecektir.

ZEKA TESTİ

Son bir açıklamayla konumuzu bitirelim. Yeni ehliyet alımlarında sürücüler için gerektiğinde zeka testine sokulacaktır. Eğer ki aile hekimi, sürücünün zeka yapısıyla ilgili bir şüpheye düştüğü zaman sürücüyü psikiyatri uzmanına sevk edebilecektir. Dediğimiz gibi her sürücüye bu test uygulanmayacak ancak aile hekimi uygun görürse uygulanacaktır.

Yeni ehliyetler neler getiriyor?

Otoseyir kanalının inceleme yaptığı videoyu izleyerek bilgi alabilirsiniz.