Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Ülkemizde ki genç nüfus sayısını artırmak ve aileleri çocuk yapmalarını teşvik etmek amacıyla çocuk parası veya diğer adıyla süt parası verilmeye başlanmıştır. Yeni doğan çocuklar için devletten alınacak çocuk parasını alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çocuk parası hakkında detaylı bilgileri Yeni doğan çocuk parası nasıl ve nereden alınır? Başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

İçerikler

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası, gelirlerine bakılmadan tüm ailelere verilmektedir. Ancak ölü doğan çocuklara çocuk parası verilmemektedir. Ayrıca çocuk parası alacakların mutlaka T.C vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yine bilinmesi gereken diğer bir konu ise Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için çocuk parası verilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Devletin vermiş olduğu çocuk parası yardımına baktığımızda;

1 çocuk için 300 TL

2 çocuk için 400 TL

3 ve üstü çocuklar için de 600 TL para verilmektedir. İkiz doğuranlara 700 TL, üçüz doğuranlara 1300 TL ve dördüz ve üstü doğum yapanlara ise her çocuk başı 600 TL eklenip ödenecek hesaba aktarılacaktır.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl ve Nerelere Yapılacak?

Çocuk parası veya süt parası almak isteyen aileler, hastanelerden alacakları doğum belgeleriyle çocuklarına çıkartacakları kimlik kartıyla beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ikamet ettikleri yerde ki müdürlüklerine yoksa Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine (Genellikle kaymakamlık  makamı binalarında olur) başvuru  yapıp, çocuk yardım parası dilekçesiyle beraber müracaat etmeleri gerekir. Yurt dışında yaşayan T.C vatandaşları da bu yardımdan faydalanabilmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızda yine doğan çocuklarının kimlikleriyle beraber Türkiye konsolosluklar veya büyük elçiliklere başvurmaları gerecektir. Doğum yapan memurlar ise çocuk parası alabilmek için çalışmış oldukları kamu dairesinde ki İnsan Kaynakları Müdürlüğüne başvurmaları gerecektir.

Çocuk Parasını Sorgulamak

Çocuk parasını sorgulamak isteyen ve paranın hesaplarına yatırılıp yatırılmadığı öğrenmek isteyenler Turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifreleriyle giriş yaparak öğrenebilirler. Yine bakanlığa ait 183 ve 144 numaralı telefonları da arayarak çocuk parası sorgulaması yapabilirler.