Yemek Kartlarında Boykot Dönemi

Yemek kart şirketlerinin, 3 milyon 500 bin kişinin kullandığı çeklerinde uygulamış olduğu komisyon oranları nedeniyle restoranlar isyan bayrağını açtılar. Restorancılar, boykot kararı alacaklarını ve boykot süresince müşterilerine hizmet vermeyeceklerini açıkladılar.

Bu Kartlar Nedir?

Ülkemizde yemek kartı olarak bilen sistemde, bu kart şirketleri anlaşmalı restoranlar aracılığıyla yemek kartı olan müşterilerine hizmet vermektedir. Özel firmalar gibi kamu kurumları da kullanmaktadır.  Özel firmalar ve kamu kurumları, çalışanların öğle yemek ihtiyaçlarını karşılamak için kart şirketleriyle anlaşma sağlamış ve çalışanlar, şirketlerin anlaşmalı olduğu restoranlardan öğle yemek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kartlar Marketlerde de Geçmektedir

Ülkemizde bu hizmeti veren 10 şirket bulunmaktadır. Ticket, Multinet, Edenred, Setcard, Win win, Sodexo gibi kart şirketleri, anlaşmalı oldukları özel firmalar ve kamu kurumları çalışanlarına yemek hizmeti vermektedir. Bazı kurumlarda ise bu yemek kartları market fişi olarak da dağıtılmaktadır. Market fişi ile kart sahipleri, marketlerden fiş değeri kadar alışveriş yapmaktadır.

Alınan Yüzde 10’luk Komisyon Oranı Bakanlığa İletildi

Kart şirketleri, anlaşmalı restoranlardan yüzde 10 komisyon almaktadır. Komisyon oranlarının yüksek olması nedeniyle Lokantalar Odası, yemek kart şirketlerinin uygulamış olduğu yüksek komisyon oran sorununu Gümrük ve Ticaret Bakanlığına taşıdı. Bakanlık, hem Lokantacılar Odasını hem de kart şirketlerini dinledi. Her iki taraf da bakanlığın vereceği kararı beklemeye başladı. Lokantacılar Odası, yemek şirketlerinin Avrupa’da uyguladıkları komisyon oranının yüzde 3 olduğunu ve aynı oranların ülkemizde de uygulanmasını istemektedirler. Oda başkanlığı, zaten sektör olarak zor günler yaşandığını ve kartlarda ki yüzde 10 oranından tüm işletmelerin etkilendiğini belirterek, işletmelerin bakanlığın vereceği karara göre boykot kararı almayı düşündüklerini belirtti.

10 Mayıs Günü Restoranlar Boykot Kararı Alabilir

Restoran işletmeler, bakanlığın sorunlarını çözemediklerinde 10 Mayıs 2019 yılında boykot kararı alacaklarını ve yemek kartı müşterilerine, restoranların hizmet vermeyeceğini belirtti. Boykot kararı alınmasıyla 3.5 milyon kişinin mağdur olacağı belirtiliyor.