Yaşanmış İlham Verici Başarı Hikayeleri

İlham Verici Başarı Hikayeleri

Duyduğumuz başarı ve başarısızlık hikayeleri bizlere ışık tutmaktadır. Başarısızlıklarımızdan dersler almalı, tecrübe edinmeli o şekilde hayatımıza devam etmeliyiz. Başarısız olduk diye hayattan kopmamalıyız. Şimdi sizlere hayatları ile bizlere örnek olabilecek kişilerin hayatlarından bahsedelim.

1-Muhammed Ali

Vietnam Savaşının en kanlı dönemlerinde dünya ağır siklet boks şampiyonu olan Muhammed Ali askere çağırılmıştır. Ancak Vietnamlıların Muhammed Aliyi zenci diye aşağılamamaları üzerine Muhammed gitmek istemez çünkü Vietnamlılar ile alıp vereceğinin olmadığını düşünür. Bunun üzerine dünya boks şampiyonalığına, lisansına el koyulur ve vatan haini olarak ilan edilir. İşte bütün bu olumsuzluklara rağmen Muhammed Ali boks dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

2-Michael Jordan

Lise ikinci sınıfta iken boyunun kısa olması ve yeteneksiz olduğu öne sürülerek beden eğitimi öğretmeni tarafından basketbol okul takımına alınamamıştır. Bu olayın ardından eve gelip ağlamaya başlayan Michael i annesi görür ve yanına gelir. Neden ağladığını sorar. Michael de anne bana yetersizsin, küçüksün dediler dedi. Annesi bu durumun üzerine oğlunun güçlü bir duruş sergilemesini istediği için şu şekilde bir konuşma yapar: “Burada dikkat edilmesi gereken şey bir takım içerisinde senin ne kadar küçük boylu olduğun ya da yetersiz olduğun değildir, asıl önemsenmesi gereken şey senin içinde ne kadar büyük bir takımı barındırdığındır” dedi.

Bu sözler Michael için bir başlangıç olmuştur ve artık daha sıkı çalışmaya başlamıştır. Bir daha ki seçmelerde de takıma girmeyi başarmıştır. Önce amatör sonrasında ise profesyonel ligler de oynamış şimdi ise dünyanın yetiştirdiği en büyük basketbol yıldızı ünvanını taşıyor.

3-Thomas Edison

İlkokulda iken ailesi tarafından başarısı olması nedeni ile okuldan alınan Edison için öğretmeni o beyinsiz bir çocuk hiçbir işte başarılı olamaz demiştir. Daha sonra bir telgraf ofisinde çalışmaya başlamıştır ve orada iken yapmış olduğu kimyasal deneylerden dolayı bir patlama meydana gelmesine neden olmuştur. Böylece orada ki işinden de kovulmuştur.

Asla pes etmeyen Edison ne olursa olsun çalışmalarına hız kesmeden devam etmiştir. İlerleyen zamanlar da ise yaptığı çalışmalar ve deneyler sayesinde “Menlo Parkı Sihirbazı” olarak anılmaya başlanmıştır.

Edison un en önemli icadı olan ampulü bile keşfetmesi için yapmış olduğu deneylerin sayısına bakıldığında asla pes edilmemesi gerektiği bir kere daha net bir şekilde anlaşılmış olmaktadır. Çünkü ampul için tam tamına 9999 kere deneme yapmış ve sonunda icat etmeyi başarmıştır. Edison şu anda insanların hayatını kolaylaştıran icatların arasında olan ampul icadı ile en önemli bilim insanları arasındadır.

4-Stephen Hawking

23 yaşına kadar normal bir yaşam süren Stephen 23 yaşında sevdiği kadınla evlendi, çocuk sahibi oldu. Bir müddet sonra da motor nöron hastalığına yakalandı.  Hastalık sonrasında vücudunu hareket ettiremedi, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu ancak evliliği ve hayatı gene mutlu bir şekilde devam etti.

Bütün bu başına gelenlere ve hastalığına rağmen dünya da adından söz ettirmeye başaran önemli bir fizik dehası olmayı başarmıştır. Dört temel fizik teoreminin birleşimi ile oluşan Büyük Birleşim Teoreminin temelini atmış böylece de teorik fiziğin yapı taşlarından olmuştur. Ayrıca sade, anlaşılır güzel bir dille yazdığı fizik kitabı sayesinde insanları evrenin oluşumu konusunda bilgilendirmeye çalışmıştır.

Günümüz de ise Hawking in sağlık durumu iyice ağırlaşmış ve artık hiç hareket edememektedir. Kafası önüne düşse bile kendi başına kafasını doğrultamamaktadır.

Gördüğünüz gibi insanın içerisinde azim olunca her ne olursa olsun sonu hep başarı oluyor. Bunu her insan başarabilir. Yeter ki insan içinde ki ışığı keşfetsin ve kendinin farkında olsun.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın