Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir?

Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir?

Yasal Takibe Alınan Kayıtlar Ne Kadar Sürede Siliniyor?

Ülkemizde yaşanan en büyük sorunlardan birisi de kredilerin ve kredi kartlarının düzenli olarak ödenmemesi nedeniyle yaşanan yasal takip sorunlarıdır. Çoğu kimse özellikle kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapmamaktadır bu nedende hem diğer kredileri çekerken hem de finansal işlerini yaparken bir takım sorunlarla karşılaşmaktadır. Kredi ödememelerinden kaynaklı yasal takip başlatıldıktan sonra herhangi bir bankadan kredi alamazsınız bunun önemli nedeni kredi notunuz çok düşürülür ve yasal takipte olduğunuz bankalar tarafından bilinir.

Bankaların ve kredi kuruluşlarının sistemlerinde yer alan bilgi edinme programları sayesinde finansal durumunuz kısa sürede öğrenilmektedir. Sadece güncel borçlarınızdan değil geçmişteki borçlarınız nedeniyle de çok sıkıntılar yaşarsınız. Örneğin 3 yıl öncesinde kredi kartınız nedeniyle hakkınızda bir yasal işlem başlatılmışsa bu durum şu andaki durumunuzu da olumsuz yönde etkiler bu konuda ki yasal süreç 5 yıldır yani yasal işlem sonrasında takibin sona ermesi için üzerinden 5 yıl geçmesi gerekir. Takip kayıtları bankalar ve kredi kuruluşları tarafından bu süre zarfınca tutulur. Bu aşamada kredi kartı kullanıma açıksa yapmanız gereken en doğru şey kredi notunuzu yükseltmeye çalışmaktadır. Bunun için kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir hatta ufak krediler çekerek de kredi notunuzu yukarılara taşıyabilirsiniz. Eğer bu süre içerisinde kredi kartınız da iptal edilmişse herhangi bir kredi kartı alamaz ve kredi çekemezsiniz. 5 yıllık sürenin bitmesini beklemek zorundasınız süre bitiminde bile kredi alma şansınız olmaya bile yine bu süre sonunda sizin kredi notunuza bakılacaktır. 5 yıllık süre sonrasında yapmanız gereken yeni bir kredi kartı alıp bu düzenli olarak ödemektir ancak bu şekilde kredini notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredilerin hayatımızda yerine baktığımızda ne kadar ihtiyacımız olduğunu hemen fark ederiz konut kredileri, ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri derken binlerce kişi gün içerisinde kredi başvurusu yapmaktadır. Belli bir birikim yapılamadığı için zamansız gelen ihtiyaçlar nedeniyle krediler hayatımızın bir parçası haline gelmiştir durum böyle olunca da kredi ihtiyacımızı hep göz önünde bulundurmalı ve ödemelerinizi buna göre yapmalıyız. Krediye ne zaman ihtiyacınız olacağı hiç belli olmaz her zaman finansal durumu korumak gerekir

Bir önceki yazımız olan 3 Ay Üst Üste Kredi Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur? başlıklı makalemizde kredi kartı ödemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık