Yanlış Hesaba Para Yollayanlara Öneriler

Bankalar günümüzde pek çok işlemin yapıldığı ve sıklıkla müşterilerin kullandığı finans kurumlarının başında gelmektedir. Bankacılık sektörü hizmetleri arasında yer alan para transferleri havale ve EFT olmak üzere iki ayrı sistemde gerçekleştirilmektedir. Havale bankanın kendi hesapları arasındaki bir para transferi işlemi olup birçok bankada 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Ancak EFT bankalar arası bir para gönderme yöntemi olup, sadece bankaların açık olduğu hafta için günlerde ve belirli saat aralıklarında gerçekleştirilebilmektedir. Bunun sebebi aktarılan paraların Merkez Bankası aracılığıyla transfer ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

EFT VE HAVALE İŞLEMLERİ

EFT ve havale işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için hesap numarası, banka adı, şube kodu gibi bilgilere ihtiyaç duyuluyordu. Ocak 2010 tarihinden itibaren kullanılmaya başlayan IBAN numaralarıyla birlikte artık daha kolay ve güvenli bir şekilde para transferi gerçekleştirmek mümkündür. 26 haneden meydana gelen bu numara kişinin hesap numarası, bankanın uluslararası kodu, bankanın bulunduğu ülkenin kodu, şubenin kodu gibi bilgilerin derlenmesinden oluşmuştur. Havale ve EFT işlemlerinde IBAN numarası bilinmiyorsa Hesap numarası üzerinden işlem yapılabilmekte ve bu durumun işlem sırasında bildirilmesi zorunlu tutulmaktadır. Güvenlikli uygulamalara rağmen hala banka müşterileri tarafından veya banka çalışanları tarafından yanlış hesaba transfer işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

NASIL İPTAL EDERİM?

Para gönderme işlemleri hem bankayı, hem de müşterileri oldukça sıkıntıya sokan işlemlerdir. İster banka tarafından hatalı bir transfer gerçekleştirilmiş olsun. İster müşterinin kendisi tarafından hatalı bir transfer işlemi gerçekleştirilmiş olsun, yanlış hesaba gönderilen parayı geri almak zor bir işlemdir. Mevzuat ve yönetmeliklerde bu hususla ilgili açıklar bulunmasından dolayı yanlış hesaba para aktarılması durumunda para sadece gönderilen kişinin rızası olması halinde geri alınabilir. Durumun anlaşılmasından sonra işlemi kim yapmış olursa olsun gönderilen hesaba banka tarafından bloke konularak hesap sahibi bilgilendirilmekte ve paranın geri ödenmesi istenmektedir. Hesap sahibi geri ödemeye rıza gösterirse müşteri parasını geri alabilir. Ancak hesap sahibi ilgili durumda parayı geri göndermeye rıza göstermezse müşterinin tek yapacağı mahkemeye başvurarak, sebepsiz zenginleşme davası açmaktır.