Vesayet Yetkisi Nasıl Verilir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Vesayet Yetkisi Görüşleri

Vesayet Yetkisi Görüşleri

18 yaşından gün almamış, reşit olmamış küçüklerin ve kısıtlanmış olan kişilere yasal merciler tarafından atanmış yasal temsilcilere verilen yetkilere vesayet yetkisi adı verilir. Yasal mercilerin yetki vermiş olduğu bu kişilere de Vasi adı verilir. Daha açık bir ifadeyle küçüklerin ve yasal yolla kısıtlanmış hak sahiplerinin velisine, onları temsil edene Vasi adı verilir diyebiliriz. Vesayet yetki belgesinin verilmesinin amacı da Vesayette amaç vesayet altına alınan kişinin menfaatlerini koruyarak onun zarara düşmesini önlemektir.

Velayet Yetkisi Verilme Nedenleri Nelerdir?

Vesayet yetkisinin verilmesinin iki nedeni vardır. Küçüklük ve kısıtlılıktır.

KÜÇÜKLÜK

Reşit olmamış çocukların vasisi velileridir. Ancak velileri olmayan (ölmüş ) çocukların, reşit oluncaya kadar kanunen vasi ataması yapılır. Vasiler, çocuklar üzerinde reşit oluncaya kadar hak sahibi olma hakkı ve onlar hakkında karar alma yetkisi bulunmaktadır. Vasilerin, çocuklar üzerinde alacağı kanunsuz kararlar ve kendi menfaatlerini alakadar eden kararlarda yine mahkeme yoluyla vasilik yetkisi alınır. Elde edilen haksız kazanımlar geri alınır.

KISITLILIK

  • Akıl hastası veya akıl zayıflığı
  • Alkol ve uyuşturucu bağımlığı
  • Kötü Yaşam Tarzı
  • Savurganlık
  • Hapis cezası ( 1 veya daha fazla özgürlüğü kısıtlayıcı hapis cezası alanlar vasi altına alınırlar. 1 yıldan az az hapis cezası alanlar kısıtlanarak vasi altına alınamazlar)
  • Kişinin kendi isteğiyle vasi atanmasını istemesi ( Yaşlılık, engellilik, deneyimsizlik ve ağır hastalık durumlarında )

Kimlere Vesayet Yetkisi Verilmez?

Vesayet yetkisi, Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından verilmektedir. Mahkeme, dilerse vasi altına alınacakların annesi ve babası yerine başkasını da vasi ataması yapabilir. Reşit olmayanlar, kötü yaşam tarzı bulunan, alkol ve uyuşturucu bağımlıları olanlar, vasi atamasında menfaati olanlar, Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar vasi atanamaz ve vesayet yetkisi alamazlar.

İdari makamlar, noterler ve mahkemeler vesayet altına alınması gerekli kılan halleri gördüklerinde derhal ilgili makamlara bilgi vermek zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi ile Tahvil Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde Tahvil hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık