Vergi Dilimi Nedir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Vergi Dilimi Nedir?

Vergi Dilimi 

Çoğu kişi bu konu hakkında tam bir bilgi sahibi olmasa da, tam anlamıyla konuyu öğrenme isteği içerisin de olmuşlardır. Vergi Dilimi genellikle ücretli olarak işe başlayanların, net ve brüt kavramlarını öğrenmeleriyle ile birlikte bu sorun ortaya çıkmıştır. Net ücret ile brüt ücretin farklı olması bu konunun aslında ne olduğunu kısa bir şekilde özetlemektedir. Ücretli olarak işe giren işçi ile işveren arasında sözleşme yapılmaktadır. Bu sözleşmenin içeriği işçi ile işveren arasında ki isteklerinin kabul edileceğine dair yazılı belgedir. Bunların içinde işverenin, işçiye vereceği aylık brüt ücret yer almaktadır. Brüt ücret; işverenin yapacağınız iş karşılığında size vereceği toplam tutardır. Özel bir durum olmaz ise, her ay brüt maaşınıza bağlı olarak SSK primimi, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılabilir.

Vergi Dilimine Girenin Maaşı Neden Düşer?

Yukarıda içeriğine değinilmiş olan vergi dilimi, belirli bir brüt ücretle çalışanların, maaş miktarına bağlı olarak, yüzde olarak hesaplanıp kesilen miktardır. Her mal ve mülkten alınan vergiler, doğal olarak kanun çerçevesinde alınan maaştan da kesilmektedir. SSK primi, işsizlik sigortası primi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Bu yüzden vergi dilimine girenin maaşı düşmektedir.

Vergi Matrahı Nedir?

Yaptınız iş karşılığında aldığınız ücret, SSK üzerinden yapılan kesintiler nedeni ile az miktarda düşmektedir. Bu durum bazıları için negatif algılansa da ilerde emekli durumunda işe yarayacaktır. Vergi kesintisi olduğunda kalan ücret, vergiye tabi olan gelirinizi oluşturmaktadır. Buna da gelir vergisi matrahı denmektedir. Vergi matrahını belirlemek için göz önünde bulunması gereken birkaç şart bulunmaktadır. Bunlar;

  • Beyan Usulü
  • Dış Göstergeler Usulü
  • İdare Tarafından Takdir Usulü
  • Götürü Usulü

Bu şartlar sırasıyla yerine getirildikten sonra vergi matrahı belirlenir.

Vergi Dilimine Neden Girilir?

Ücretli olarak çalıştığınız da, belirli miktarda aldığınız ücret kanun da belirlenen vergi kesilecek ücretler arasında ise vergi dilimine girmektesiniz. Vergi dilimine girmek olan ücretleri sıralayacak olursak;

  • 12 bin 600 TL’ y e %15
  • 30 bin TL’ nin 12 bin 600 TL’ si için 1.890 TL, fazlası %20
  • 69 bin TL’ nin 30 bin TL’ si için 5 bin 370 TL fazlası %27
  • 69 bin TL’ den fazlasının 69 bin TL’ si için 15 bin 900 ( ücret gelirlerinde 110 bin TL’ den fazlasının 110 bin TL‘ si için 26 bin 970 TL olarak) , fazlası % 35 olarak belirlenmiştir.

 Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık