Vakıfbank Konut Satışı Hizmeti

Bilindiği bankalara olan borçların 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda bankalar yasal takip başlatmaktadır. Alacaklarını tahsil etmek için müşterisinin üzerinde kayıtlı olan taşınır – taşınmaz mallara haciz yoluyla el koymaktadır. İcraya çıkan mallara yapılan ihalede en yüksek teklifi verenlere ilgili taşınır ve taşınmaz mal satılmaktadır. Bankaların, borçlarını ödemediği için haciz başlatılan, satışa çıkartılan konut, müstakil ev, iş yeri gibi taşınmaz gayrimenkulleri de satışa çıkartmaktadır. Bu yazımızda da Vakıfbank tarafından muhammen bedelle satışa çıkarılmış taşınmaz malların nasıl alınacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Almak İstediğiniz Gayrimenkulün Muhammen Bedelinin Yüzde 5’ini Ödemek Zorundasınız 

Vakıfbank’ın satışa çıkartmış olduğu konutların tam listesini aşağıda ki adresten erişebilir ve il, ilçe, konut, arsa, iş yeri gibi seçenekleri kullanarak satışa çıkartılan taşınmaz gayrimenkullerin listesine erişebilirsiniz. Listede, satışa sunulan malların en alt bedel olarak belirlenen muhammen bedelleri göreceksiniz. Beğendiğiniz ve fiyat olarak kabul edebileceğiniz satılık taşınmaz gayrimenkulleri buradan seçeceksiniz. Listeden seçim yaptıktan sonra Vakıfbank şubelerine giderek satın almak istediğiniz taşınmaz mal ile ilgili Gayrimenkul Satış Şartnamesini doldurmanız ve satın almak istediğiniz gayrimenkulün muhammen bedelinin yüzde 5’ni yatıracaksınız. Bankanın yapacağı küçük bir kontrol sonrası başvurunuz kabul edilecek, Vakıfbank tarafından internet ortamında satışa sunulmuş olan gayrimenkul için teklif verebilmeniz için kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Verilen kullanıcı adı ve şifreyle siteye girip ilgili gayrimenkul için belirlenen muhammen bedelinin en az 2 bin lira artışlı teklif sunabilirsiniz.

Tam Liste : https://vakifbank.intengo.com/index.intengo

En Yüksek Teklifi Veren İhaleyi Kazanır

Bu saatten sonra sadece beklemeye başlayacaksınız. Eğer ki teklif gününün sonuna kadar teklif veren olmadıysa teklif verdiğiniz taşınmaz gayrimenkulün sahibi sizsiniz demektir. Eğer verilen tekliften daha üst bir teklif olursa o zaman teklifler artırılarak devam edilecektir. Önemli bir hatırlatma yapmak isteriz ki teklif süresine 30 dakika kala başka bir teklif gelirse o zaman teklif süresinin bitmesine 30 dakika daha eklenir. 30 dakika sonra en üst teklifi verende ihale kalacaktır.

Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Vakıfbank tarafından satışa çıkartılan konutlara gerçek ve tüzel kişilikler başvuru yapabilir. Gerçek kişiler den başvuru formu, muhammen bedelin yüzde 5’inin ödendiğine dair dekont ve kimlik belgesinin fotokopisi istenilecektir. Tüzel kişilerden ise şirket yetkilisi olduğunu gösterir en son tarihli imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası fotokopisini istenilecektir.

Satın Alınan Gayrimenkullerden Alınan Vergiler

Vergi Kanunlarında da belirtildiği bankacılık hizmetleri dışında bankalardan yapılan işlemlerden KDV alınmayacağı için Vakıfbank’tan ihale ile almış olduğunuz taşınmaz gayrimenkul için KDV ödenmeyecektir. Sadece BSMV alınacaktır.

Hangi Şartlarda Muhammen Bedel Geri Alınır?

Son olarak da ihaleyi kaybettiğinizde, teklif verdiğiniz gayrimenkulü satın almaktan vazgeçerseniz ve Vakıfbank tarafından ilgili konutun satışı durdurulduğunda vermiş olduğunuz yüzde 5’lik ödemenizi geri alabileceksiniz.