Ustalık Belgesi İsteneyen İş Yerleri

Belediyelerden dükkan açma ve çalıştırma ruhsatı alınırken istenilen belgelerden biri de ustalık belgesidir. Yeni çıkartılan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 4. maddesinde yapılan değişiklikle iş yeri açmak için gerekli bazı meslekler için Ustalık Belgesi’olması şartının kaldırıldı.

Ruhsat Alabilmek İçin Ustalık Belgesi Şarttı

Yeni bir iş yeri açmak için belediyelerden açma ve çalıştırma ruhsatı alınmak zorundadır. Ancak ustalık belgesi olmayan verilmeyen ruhsatı alabilmek için iş yeri açmak isteyenler açmak istediği iş koluna ait ustalık belgesi olanların belgelerini kiralamakta ve belgesi olanın adına iş yerini açmaktadır. Bu da ustalık belgesini veren kişiler için bazı sorunların oluşmasına neden olmaktadır. En basit bir örnekle dükkan açılan ustalık belgesi olan kişi, asıl dükkan sahibinin vergi, sigorta, elektrik, su gibi borçlarının ödenmemesi üzerine yasal sorumlu olabilmektedir.

İş Kolları Hangileridir?

Ancak çıkartılan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 4. maddesinde yapılan değişiklikle bazı iş yerlerin açılması için gerekli olan Ustalık Belgesi şartı kaldırılmıştır. Resmi Gazetede yayınlanan kanun değişikliğinde dükkan açılması için belge istenilmeyecek iş yerleri arasında; şarküteri, bakkal ve gıda pazarlama elemanlığı, meyve sebze elemanlığı, tarım ürünleri satış elemanlığı, kırtasiye ve Kitap satış, su ve deniz ürünleri satış, ayakkabı deri ve yan ürünleri satış elemanlığı, elektrik elektronik malzemeler, giyim aksesuarları satış elemanlığı, inşaat malzemeleri elemanlığı, mobilya elemanlığı, saatli elektrikli aletler ve elektronik araçlar elemanlığı, oto yedek parça satış elemanlığı, sanayi makineleri satış elemanlığı, tıbbi araçlar ile malzemeleri işletmeleri için artık ustalık belgesi talep edilmeyecektir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz iş kollarında açmak isteyen girişimciler, belediyelere başvurarak açma çalıştırma ruhsatı için gerekli olan oda sicil kaydı, kira ise kira sözleşmesi, vergi levhası, su, emlak borcunun olmadığına dair belge, imarda iş yeri olarak gözüktüğüne dair iskan raporu, fotoğraf ile başvurarak açma çalıştırma ruhsatını alabileceklerdir.