Ürünlerde 14 Gün İçinde Cayma Hakkı

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna yeni eklenen maddeler ile beraber 2014 yılında kabul edildi. Yeni eklenen maddelerle beraber artık cayma hakkı 7 günden 14 güne çıkartıldı. Sebepli iade ise 30 günden 6 aya çıkartıldı. 2014 yılında yeni maddeleriyle kabul edilen Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanununda cayma hakkında ki tüm detayları yazımızda bulacaksınız.

Tüketicinin 14 Gün İçinde Sebep Göstermeden İade Etme Hakkı Vardır

Öncelikle Cayma Hakkından bahsedelim. Alıcının hiç bir sebep göstermeden 14 gün içinde satın aldığı ürünü teslim etmesidir. 14 gün içinde iade edilecek Cayma Hakkının kullanan tüketiciler, satıcılara hiç bir sebep bildirmeyeceği gibi ürünün kargo ile gönderilmesinde de kargo ücreti ödemeyecektir. Cayma Hakkını kullanmak isteyen alıcılar, satıcılara bilgi vermek zorundadır. Satıcılarda, kendilerine bildirilen tarihinden 10 gün içinde alıcının ücretini iade etmekle mükelleftir. Yine satın alınan ürünün, kullanıcı hatası dışında meydana gelen hata veya garanti kapsam süresinden önce ki kullanıcı hatasından kaynaklanmayan hatalarda da  içinde ürünü iade etme hakkı bulunmaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu, her ne kadar satışlarda tüketici haklarını korumak için düzenlenmişse de satıcıların da haklarını gözetlemiş ve Cayma Hakkının kullanılmayacağı ürünleri de belirtmiştir. Buna göre;

  • Alıcının özel isteğine göre düzenlenmiş, yapılmış, genel ürün özelliğini kaybetmiş ürünlerde Cayma Hakkı kullanılmaz.
  • Geri gönderilme özelliğini yitirmiş, orijinalliği bozulmuş ürünlerde bu hak kullanılamaz. Mesela alınan bir iç çamaşırın giyilmesi, gönderilen pantolonun boyunun kısaltılması gibi durumlarda Cayma Hakkı kullanılmaz.
  • Orijinal ambalajından açılmış film, müzik DVD’leri,kasetlerde Cayma Hakkı kullanılmaz.
  • Çabuk bozulma özelliği olan ve son kullanma tarihi olmayan, çabuk tüketilmesi gereken ürünlerde de Cayma Hakkı kullanılmaz.
  • Altın, gümüş, pırlanta, değerli taş gibi fiyatları piyasa ortamına göre değişken olan ürünler.
  • Ürünün tüketici tarafından kırılması, çatlaması, tahrip olması gibi durumlarda da iade olunmayacaktır.
  • Elektrik ve elektronik eşyaların iade edilebilmesi için orijinal ambalajının bozulmaması, ürünün parçalarının tam olması, faturalarının kaybedilmemiş olması ve ürün üzerinde ki üretici firma etiketinin sağlam olması, yerinden çıkartılmaması gerekir.
  • Eğer ki iade edilecek elektronik ürünün servis tarafından montaj yapılması gerekiyorsa ve iade hakkını kullanmak isteyen tüketici, servis yerine kendisi montaj yapmışsa yine o mal iade edilemez.
  • Cep telefonlarında bu hakkın kullanabilmek için kesinlikle cep telefonuna sim kart takılmaması gerekir. Yine cep telefonlarında WIFI ile Network bağlantısı kurulduğu zaman cep telefonlarının geri iadesi mümkün olmayacaktır.

Güncel olan yönetmeliği okumak için kaynak : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141127-6.htm