Kamu Bankaları Hangileri | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Ülkemizdeki Devlet Bankaları

Ülkemizdeki Devlet Bankaları

Devlet Bankaları Hangileridir

Ülkemizde, kamu sermayeli mevduat bankaları, özel sermayeli mevduat bankaları, TMSF bünyesinde ki bankalar, yabancı sermayeli bankalar, kamu sermayeli kalkınma bankaları, özel sermayeli kalkınma bankaları, faizsiz katılım bankaları olmak üzere 52 banka bulunmaktadır. Ülkemizde ki devlet bankalarını incelediğimizde kamu sermayeli mevduat bankaları, kamu sermayeli kalkınma ve yatırım bankaları ve faizsiz katılım bankaları olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

1- Ziraat Bankası A.Ş: Ülkemizin en eski hatta Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan da daha eski bir bankadır. 1863 yılında padişah Abdüllaziz döneminde Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kurulmuştur. Ülkemizde ve yurt dışında 2900 tane şubesi bulunan Ziraat Bankası, 2015 verilerine 5126 milyar liralık öz sermayesiyle Türkiye’nin en büyük öz sermayesine sahiptir. Son olarak Ziraat Bankasının sermayesinin %100’ü  T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına aittir.

2-Vakıfbank: Asıl adı Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı olan Vakıfbank, 1954 yılında dönemin başbakanı Adnan Menderes tarafından kurulmuş bir bankadır. Öz sermaye açısından en büyük ikinci devlet bankasıdır. Bankanın sermayesinin %43’ü bir devlet kuruluşu olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne aittir. Geri kalan sermayeler ise halka ve diğer sandıklara aittir. Vakıflar Bankasının 2016 yılı verilerine göre yurt içi ve yurt dışında toplam 920 tane şubesi bulunmaktadır.

3-Türkiye Halkbank A.Ş: Diğer bir devlet bankası olan Halkbank, 1933 yılında küçük ve orta ölçekli esnaf ve sanayicilere ucuz kredi verilmesi için kurulmuştur. Günümüzde Esnaf Kefalet Odalarının esnafa vermiş olduğu kredinin kaynağını Halkbank sağlamaktadır. 

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Kamu sermayeli kalkınma ve yatırım bankaları, adından da anlaşılacağı gibi sadece kamu ve ekonomik kuruluşlara uzun süreli destek kredisi veren bankalardır. Bireysel bankalar olmayıp, bildiğimiz klasik bankalardan değildir.

1-İller Bankası A.Ş: 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı bir kamu bankasıdır. İller Bankası sadece devlet kurumlarına kredi desteği veren bankadır. Yapılacak kamu yatırımları, belediyelerin alt yapı çalışması, kentsel dönüşüm projeleri gibi kamusal yatırımlar için destek kredisi veren bankadır. Yine devlet memurlarının maaşlarının kurumlara gönderildiği bankadır.

2-Türk Eximbank A.Ş. Bildiğimiz adıyla Türkiye İhracat Kredi Bankası olan Türk Eximbank, İller Bankasının aksine sadece şirketlere destek kredisi vermektedir. Şirketlerin ürün çeşitlendirmesi, yurt dışına açılması, ihracat gücünü artırması, pazar payını artırması gibi şirketlere destek kredisi veren bankadır. 

3-Türkiye Kalkınma Bankası: Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı, 1975 yılında kurulmuş bir kamu bankasıdır. Ülkemizde kalkınma amacıyla ihtiyaç duyulan yatırımlar için destek veren kamu bankasıdır.

Faizsiz Katılım Bankaları

Faizsiz kazanç adı altında kurulan, kar ve zararın ortak olduğu, halktan toplanan fonlarla leasing, mal alım satım, kiralama gibi yatırımlar yapılarak elde edilen kar ve zararın ortaklar arasında paylarına göre paylaşılma sistemine dayanan banka türüdür. Faizsiz katılım bankaları diğer bankacılık işlemlerini de yapmaktadır.

1-Ziraat Katılım Bankası: Sermayesi tamamen T.C  hazinesi tarafından ödenmiş olan faizsiz katılım bankasıdır. Türkiye’nin de ilk kamu faizsiz katılım bankası özelliğini taşımaktadır. 29 mayıs 2015 yılında kurulmuştur.

2-Vakıf Katılım Bankası: Sermayesi, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve devlet kuruluşu olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı  Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han  Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam  Vakfı tarafından ödenmiş olan, ülkemizin ikinci yerel faizsiz katılım bankasıdır. 25 Haziran 2015 yılında kurulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır? başlıklı makalemizde geri alma ve hesap işletim ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık