Ücretsiz Yurtdışı Gezilerinde Devlet Desteği 2019

İçerikler

Ücretsiz Yurtdışı Gezilerinde Devlet Desteği 2019

Yurtdışı gezilerinde para harcamadan ücretsiz bir şekilde gezmelerine olanak sağlayacak olan birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Gençlerin özellikle ilgili olduğu ücretsiz yurtdışı gezileri arasında büyük destek sağlayan Erasmus bulunmaktır. Erasmus yükseköğretim öğrencilerinin eğitimlerinin bir bölümüne yurtdışında devam etme durumudur. Bu program için gerekli olan yaş aralığı 18-30 yaş aralığıdır. Eğitim süresi 1hafta ile 1 ay arasında değişkenlik gösterip: bu vakitler arasında yeme-içme, konaklama ve yol giderleri tamamen program tarafından karşılanmaktadır. Erasmus programı dışında gençlik programları da yurtdışı gezilerinde ücretsiz seyahat olanağı sağlar. En az 4 gencin bir araya gelmesi ile oluşturulan gruplarda, gruba etkili bir isim de konulması gerekli olacaktır. Grup oluşturulduktan sonra ECAS adı verilen sisteme kayıt olunması gerekmektedir. ECAS programına kayıt işlemleri tamamlanmasının ardından PIC kodunun belirlenen süreler içinde alınması gerekecektir.

KOSGEB Destekli Yurtdışı Gezisi

Genelinde toplu olarak yurtdışına yapılacak olan iş gezilerinde 10 ve üzeri firmanın toplanarak devletin ilgili kurumuna başvuru yapması ile devlet tarafından sağlanan destek ile tüm masrafların %50 si karşılanabilmektedir. Bu seyahatlerde ki konaklama, yeme-içme ve ulaşıma kadar her şey ücretli olacaktır lakin devlet desteği ile masrafların %50 si kadarından kazanç sağlanabilecektir. KOSGEB destekli ücretsiz yurtdışı seyahatlerinin gerçekleştirile bilmesi için kişilerin bağlı oldukları şirketlerin yurtdışında ki fuarlara katılacağı dokümanların temin edilmesi gerekir. Bu dokümanlar ile devlete başvuran şirketlerin alacakları yardım %70’lere kadar çıkabilmektedir.  Yurtdışında kişilerin, şirketlerin ya da fabrikalarının propagandalarını yapabilmeleri için yurtdışında gerçekleşen fuarlara katılmalarında yarar olacaktır. Bu fuarlar özelliklerine göre bir hafta ila bir ay arasında değişkenlik gösterebilir. Bu süre zarfında yapılan masrafların %70’e kadarının devlet tarafından karşılanması için KOSGEB’e başvurmaları gerekli olacaktır.

Eurodesk Programı ile Yurtdışı Gezisi

Ülkemizin dışında genç kesimimizin eğitim görmelerine olanak sağlayan bir oluşumdur. Tamamı Avrupa ülkeleri olan üye ülkeler arasında seyahat edilmesine olanak sağlayan Eurodesk oluşumu ile ücretsiz seyahat mümkün olabilmektedir. Programa üye 33 Avrupa ülkesinde seyahat etmek ve eğitim görmek için Eurodesk öğrencileri bekliyor.

Youth For Europe Oluşumu ile Yurtdışı Gezisi

En çok tercih edlien programlardan olan YFE bilinen adıyla Avrupa Gençlik Portalı yurtdışına çıkmak mümkündür. Veri tabanı ortaklığı ile çalışan bu sistemde ortaklar ile anlaşma sağlanması halinde seyahat yapılabilmektedir. Bireysel çalışma ile de yurtdışına çıkabileceğinizin yanı sıra belirli projesi olan gruplara da katılıp yurtdışına çıkılabilmektedir. Bu projelerin dışında bu oluşum tamamen ücretsiz Avrupa ülkelerine gezi imkanı da sağlamaktadır.

OTLAS İle Yurtdışı Gezisi

En geniş veri altyapısına sahip programlardan biri olan OTLAS, veri ortaklığı ile yurtdışına gezi imkanı sağlamaktadır. Bu portalla ülke dışına çıkmak isteyen kişilerin masrafları yine aynı veri tabanı tarafından karşılanmaktadır. Bu imkanların sağlanması ile ülkemizde ki gençlerin yurtdışı seyahatleri mümkün olabilmekte ve ileri zamanlarda ki hayatları için iyi bir tecrübe olmaktadır.