Tütüncü Dükkanı Açacaklar Okumadan Açmayın!

Sigara fiyatlarına gelen anormal zamlar ve hükumetin sigaralara erişimi engellemek için verdiği mücadeleler sonrası tiryakiler sigara masrafını azaltmak ve daha ucuza sigara alabilmek için tütüncülerin yolunu tutmaya başladı. 2019 yılında ülkemizde kayıtlı 4200 tane tütün satışı ruhsatı alınmıştır. Peki bu tür bir dükkanı açmak yasal mı? Yasal ise nasıl açılır?

Satılan Miktara Göre Para Cezası Yazılmaktadır

Yasa gereği açıkta tütün satmak suçtur. Açıkta satış yapan işletmeler, satmış oldukları miktara göre değişen para cezaları ödemektedir. İl ve ilçe sağlık kurulu ekipleri, zabıta ekiplerinin yapmış oldukları denetlemelerde açık tütün satan işletmelere;

  • 50 kilo da dahil olmak üzere satış yapan – yakalatan satıcılara 250 lira ceza yazılıyor.
  • 51 – 100 kg (dahil) arası açık satış yapan – yakalananlara da 500 lira para cezası yazılmaktadır.
  • 101-250 kg (Dahil) arası açık satış yapan – yakalananlara da 1500 lira para cezası yazılmaktadır.
  • 251-500 kg (Dahil) arası açık satış yapan ve yakalananlara da 3000 lira para cezası yazılmaktadır.
  • 500 kg ve üstü açık satış yapan ve yakalananlara da 5000 lira para cezası yazılmaktadır.

İş yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı Alan İşletmeler Neler Satabilir?

Gelelim tütüncü iş yeri açma, çalıştırma ruhsatının belediyelerden nasıl alındığına. Tütüncü iş yeri için alınacak ruhsatlarda, ruhsat sözleşmesinde de açık açığa belirtildiği gibi sadece kapalı, etiketi olan sigara, tütün, puro gibi tütün ürünleri satılabilmektedir. Yine tütün ürünlerinin kullanımında kullanılacak ağızlık, nargile, tabaka, nargile tütünü ( kapalı, etiketli ürünler) gibi ürünlerin satışı yapılmaktadır.

Yakalanan İmha Edilmektedir

Yapılacak kontrollerde açık tütün sattığı tespit edilen işletmelere para cezaları verilirken, satışa devam eden işletmelerin tütünlerine el konulup imha edilmektedir. Yine de devam eden işletmelerinde iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı iptal edilmektedir. Son olarak, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsat genelgesinde yapılan değişiklik ile iş yeri açma ruhsatı için başvurulan işletmelere ilk başta geçici ruhsat verilmektedir. Geçici ruhsat verilmesinin nedeni de işletmenin ruhsat sözleşmesine uyup uymadığının kontrol edilmesidir. Yapılacak kontrollerde ruhsata hilafet eden eden işletmelere asıl ruhsat verilmektedir. Bu yüzden tütüncü iş yeri için alınacak geçici ruhsat sonrası yapılacak kontrollerden sonra açık tütün satan işletmelere iş yeri açma ruhsatı verilmektedir.