Turizm Kredisi Nedir?

Turizm Kredisi Nedir?

Otel, hotel, pansiyon, apart vb. turizm amaçlı yapı kurmak ve açmak isteyen turizmciler devlet desteği olarak KOSGEB turizm kredisi alma imkanına sahiptir. Ayrıca daha önce bu tür mekanlara sahip işletmeciler de bu imkana sahip olabilirler. Kültür, sanat, eğlence, dinlence, spor gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerini büyütmek isteyen işletme sahipleri de KOSGEB’e başvurmaları durumunda turizm kredisi alabilirler.

Turizm Kredisi Veren Bankalar Listesi

Ülkemizde turizm kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Başta Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İNG Bankası, İş Bankası, Finansbank olmak üzere birçok banka müşterilerine turizm kredisi imkânı sunmaktadır.

KOSGEB Turizm Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sunulan ve KOSGEB aracılığı ile işletmecilere verilen hibe ve faizsiz turizm kredisi imkanına kavuşmak için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Bu eğitimi alabilmek için il ve ilçe KOSGEB şubelerine başvurmanız yeterlidir. Başvurular sonucunda yapılacak olan sınavdan geçerli bir not alır iseniz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmayı hak edersiniz. Eğitimin genel itibari ile amacı:

  • Kurulacak olan otel, hotel, pansiyon, apart vb. yapıların kısa orta ve uzun vadede daha nasıl ileriye taşınabileceği planlarını yapabilmek.
  • Kurulacak olan yapıların iş planlarının nasıl oluşturulacağını belirlemek.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler yeni işletmelerini kurabilir ve KOSGEB turizm kredisi imkanından faydalanabilir.

KOSGEB Turizm Kredisinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

  • İlk olarak KOSGEB turizm kredisi almak isteyen işletmeci KOBİ statüsünde bulunması gerekmektedir.
  • İkinci gerekli bir durum ise KOBİ’lerin bağlı oldukları meslek odalarında kesinlikle kayıtlarının olması lazım.
  • Kredi almak isteyen işletmeci KOSGEB’e başvuru sırasında daha önce hazırladığı iş planını sunması gerekmektedir.

Bankalardan Turizm Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan turizm kredisi alma işlemleri bankalara bizzat başvurarak gerçekleşmektedir. Turizm kredisi almak isteyen işletme sahibi turizm kredisi almak istediği bankanın herhangi bir şubesine giderek bireysel olarak başvurusunu gerçekleştirebilir. Banka yetkilileri tarafından yapılacak araştırma sonuçlarına göre işletme sahibinin kredi alıp alamayacağı açıklanır. Hak kazanan işletme sahipleri banka ile anlaşma yaparak belirli vade ve belirli faiz oranlarınca kredisini alır.

Bankalardan Alınan Turizm Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Turizm sektöründe işlemecilere kolaylıklar sağlayan bankalar müşterileri için hazırladıkları turizm destekli kredi paketleri ile önümüze çıkmaktadır. Bankaların paketleri arasında ciddi farklılıklar görülse de paketler arasında büyük oranda benzerlikler mevcuttur. Turizm destekli kredi paketleri genel itibari ile şu avantajlara sahiptirler:

  • Esnek vade sistemi sayesinde ödemelerinizi ileriki tarihe erteleyip o tarihte ödemenizi yapabilirsiniz.
  • Yapacağınız sözleşmeye göre belirlediğiniz dönemler arasında ödeme yapmadan ilerleyebilirsiniz.
  • Yeni bir yatırım projesi ile başvuruda bulunursanız krediyi aldıktan sonra azami olarak 2 yıl ödeme yapmayabilirsiniz. Vade seçenekleri de 7 yıla kadar uzamaktadır.
  • Bankalardaki turizm kredisi faiz oranları sektörden sektöre ciddi farklılıklar göstermektedir. Bu konuda bilgi almak isteyen işletme sahibi kişiler banka şubelerine giderek öğrenebilirler.
  • Kredilerinizi ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi aydan aya ödemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz bu konuyu bankanız ile görüşüp 3 aylık, 6 aylık ve yahut ta senelik vadeler ile ödeme yapabilirsiniz.