Tüketici Kredisi En Fazla Kaç Ay Vade Yapılır? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Tüketici Kredisi En Fazla Kaç Ay Vade Yapılır?

Tüketici Kredisi En Fazla Kaç Ay Vade Yapılır?

Tüketici Kredilerinde En Fazla Kaç Ay Vade Yapılır? sorusunu bize ulaştıran Hakan T.’ye teşekkürler. Sizde sorunuzu bize yorum olarak sorabilirsiniz.

Cevap : Ülkemizde en çok kullanılan krediler arasında yer alan tüketici kredileri pek çok isim altında da verilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve insan ihtiyaçlarının şekillenmesi sonrasında tüketici kredilerine yönelik ihtiyaçlarda artmıştır. Eğitim, sağlık, tatil, ev eşyası gibi pek çok nedenden dolayı bu krediler kullanılmaktadır. Bu kredileri alabilmek içinde bir takım şartları karşılıyor olmanız gerekir. Banka ve kredi kuruluşları tarafından verilen kredileri alabilmek için kredi puanınızın yüksek olması gerekir. Bankalar tüzel ve gerçek kişilere kredi vermeden önce bir araştırma yapmakta ve uygun bulması halinde size kredi vermektedir.

Tüketici kredisi diğer kredi türlerine göre daha sık verilmekte ve alması daha kolaydır. Bu tarz kredileri alırken sizden çok fazla şart istenmemektedir. Ancak yinede kredi puanınızın belli bir seviyenin üzerinde olması çok önemlidir. Kredi puanı genellikle sizin ödemelerinizde yani finans durumunuza göre belirlenir. Eskiden aldığınız kredileri düzenli olarak ödemeniz ve kredi kartınızın borçlarını zamanında ödediyseniz kredi notunuz yüksek olarak hesaplanır. Kredi notunun düşük olmasının genelde en büyük nedeni kredi kartları olmaktadır. En azından asgari ödemeyi yapmak çok önemli bir detaydır ülkemizde bu asgari tutarı bile çoğu kimse ödeyemediği için kredi notları da tehlike altına girmektedir.  Tüketici kredilerinin vadeleri konut ve taşıt kredilerine göre daha düşük olmaktadır genellikle bu krediler kısa vadeli olarak alınmakta ve sık olarak kullanılmaktadır. Eski düzenlemeye göre tüketici kredilerinin vade tutarı 36 ay olarak belirlenirdi yeni düzenlemeyle bu vade 48 aya kadar çıkarılmıştır. Yani bir kredi talebinde bulunduğunuzda bunu 48 aya kadar uzatabilme olanağınız vardır. Kredilerde vade uzadıkça faiz oranları da artmaktadır bir kredi alırken gelir durumunuzu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Tüketici kredilerinin geri ödeme oranlarına baktığımızda konut ve taşıt kredilerinin gerisinde kaldığını görmekteyiz. Bunun en önemli nedeni gelir durumuna göre alınmamasıdır bankalar çok kolay kredi vermekte ve çoğu kimse gelirinin çok üstünde talepte bulunmaktadır. Bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırmak içinde ertelemeli krediler ortaya çıkmıştır. BBDK tarafından çıkarın yeni kanunda yeni dönemde 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı başlıklı makalemizde yabancı uyruklular kredi kartı alabilir mi ve yabancılar kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık