Vergi Olarak Alınan TRT Payı

Elektrik faturaları, satın alınan cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon, uydu cihazları, radyo gibi elektronik eşyalardan belli oranlarda alınan ücretlere vergi veya bandrol ücreti, TRT payı adı verilmektedir.

Neden Alınmaktadır?

Aklınıza bir soru gelebilir. Koskoca devlet televizyonu için satın alınan elektronik ürünlerden ve elektrik faturalarından niçin TRT payı alınmaktadır diye. 31 Ocak 1968 yılında kurulmuştur. Deneme yayınları her ne kadar 1966 yılında başlasa da o zamanlar ki yayınlar haftada 3 gün olarak yayınlanmaktaydı. 1968 yılında ise resmen yayına başlamış oldu. Ancak büyük çaplı bir televizyon kanalı kurmak, yayınların halka ulaşması için kurulacak olan veri maliyetlerinin yüksek olması ve diğer masrafların karşılanması için TRT’ye yardım adı altında bir pay ayrılması ihtiyacı doğdu. Bu amaçla da 359 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Kanunu , Resmi Gazete’de yayımlandı. TRT bandrol, TRT payı adı altında elektronik ürünlerin satışından belli oranlarda vergi alınmaya başladı.

Hangi Ürün ve Hizmet Faturalarından Ne Kadar Alınmaktadır?

Peki halk olarak almış olduğumuz hangi ürünlere ve ödemiş olduğumuz hangi faturalara, ne kadar TRT vergisi ödemekteyiz?

  • Sıfır bir televizyon veya radyo alacağız. Markası, cinsi ne olursa olsun satın alınacak televizyon ve radyo cihazlarından devlet yüzde 18 TRT payı adı altında vergi almaktadır. Veya daha basit bir ifadeyle satın almış olduğunuz sıfır bir televizyona vermiş olduğunuz fiyatın, yüzde 18’lik kısımını hesapladığınız zaman o TRT patı olarak devlete aktarılmaktadır.
  • Sıfır bir akıllı cep telefonu satın aldığımızda da yüzde 2 oranında TRT payı ödemekteyiz.
  • Gelelim TRT’nin en büyük payı elde ettiği elektrik faturalarına. 2013 yılı TEDAŞ raporuna göre ülkemizde 16.5 milyon kayıtlı elektrik abonesi bulunmaktadır. Aradan geçen 4 yıl zaman diliminde ki artan abone sayısını da düşünerek her elektrik faturasından yüzde 2 pay alınmaktadır. Hemen belirtelim ki alınan bu pay sadece tüketicinin sarf ettiği elektrik sarfiyatı üzerinden alınmaktadır. Yoksa faturanın genel tutarından değildir.
  • Satın aldığımız uydu alıcıları ve özel kanalları çalıştırmak için satın alınan televizyon kartlarından da yüzde 10 pay alınmaktadır.
  • Kendinden radyosu olan bilgisayar, tabletlerden de radyo yayını yapıldığı için yüzde 3 TRT payı alınmaktadır.
  • Radyosu olmayan bilgisayar ve tabletlerden de yüzde 2 TRT payı alınmaktadır.