Trafik Sigortalarına Zorunlu Tavan Fiyat Uygulaması

Zorunlu Trafik Sigortalarının aşırı fiyat artımı ve şirketlerin birbirinden farklı poliçe bedeli istemeleri üzerine ortaya çıkan karışıklığın önlenmesi için Zorunlu Trafik Sigortalarında tavan fiyat uygulamasına geçilecek. Böylece şirketler kafalarına göre fiyat artırımı yapamayacak.

Aynı Model ve Silindir Hacimleri Aynı Otomobillerde 500 Liraya Yakın Fiyat Farkları Var

Araç sürücülerinin en büyük sıkıntılarından biri zorunlu trafik sigorta fiyatlarının anormal artışı oldu. Öyle ki aynı model ve aynı silindir hacimli araçlarda bile şirketler 500 liraya varan farklı primleri uygulamaya başladı. Düşük modelli araçlarda bile zorunlu trafik sigorta fiyatlarında büyük fiyat artışları gösterildi. En basit bir örnekle 1994 model Şahin marka bir arın zorunlu trafik sigorta ücreti olarak 450 lira prim ücreti tahsil edilmektedir.

Şirketlere Verilen Süre Dolmasına Rağmen Düzenlenme Yapılmadı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine  Müsteşarlığınca, sigorta şirketlerine daha önce çağrıda bulunarak yaşanan zorunlu trafik sigorta poliçelerinde ki karışıkları düzenlemelerini ve şirketlerin bir araya gelerek hem kendi lehine hem de araç sahiplerinin lehine bir karar alınmasını istemesine rağmen şirketlerin yapılan çağrıya uymadıkları ve zorunlu trafik sigorta poliçeleri arasında ki fiyat uçurumların devam ettiği bildirildi. Hükumet olarak, araç sahiplerinde çok fazla şikayet almaları üzerine zorunlu trafik sigorta poliçelerinde tavan fiyat uygulamasına geçilmesine karar verildiği açıklandı.

Otomobiller için Yüzde 30 İndirim Yolda

Zorunlu trafik sigortalarında artık en riskli grubunda yer alan araçlarda indirim oranı yüzde 28, en risksiz grubunda yer alan araçlarda da indirim oranı yüzde 26 olacak. Ayrıca trafiğe yeni çıkan otomobillerde de zorunlu trafik sigorta indirim oranı yüzde 40 olacak. Böylece tüm araçlarda uygulanacak sigorta indirim bedeli yüzde 30 olmuş olacak. Bu rakamlar, hükumet tarafından belirlenmiş indirim oranları olup dileyen sigorta şirketleri daha fazla müşteri kazanabilmek için bu indirim oranlarını yükseltebilecektir. Uygulanacak indirim oranları da otomobillere uygulanan mevcut prim üzerinden hesaplanacaktır. Uygulamanın önümüzde ki aylarda hayata geçirileceği bildirildi.