Torununa Bakacak Babaanneye Maaş | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Torununa Bakan Babaanneye Maaş

Torununa Bakan Babaanneye Maaş

Hükümet, çalışan kadınlara destek olmak, kadınların iş dünyasında daha fazla etkin olmasını istediği için çocuğu olduğu için çalışamayan kadınlara yönelik yardım paketlerini açıklamaya devam ediyor. Evde torununa bakacak babaanneye maaş verecek olan hükümet bu proje ile kadın istihdam sayısını artırmak istiyor.

Proje Pilot İllerde Başlayacak

Başbakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yapmış olduğu açıklamalarla annesi çalıştığı için evde torununa bakacak anneanne ve babaannelere maaş bağlanacağını belirtiler. Projenin hayata geçirilmesi için de İzmir ve Bursa’nın pilot iller olarak seçildiği ve İstanbul veya Ankara’nın da pilot iller arasına girebileceklerini belirttiler. Projenin başarılı olması durumunda pilot il sayısının artırılacağı ve projenin detaylarının netleşmesinden sonra Meclis Genel Kurul’da yapılacak görüşmeler sonrası torununa bakan anneannelere ve babaannelere maaş yasasının çıkarılacaklarını belirtiler. İlk etapta da bin aile üzerinde projenin deneneceğini açıkladılar.

Projenin Amacı

Çalışan kadın sayısının artmasını, kadınlarında iş dünyasında ki yerini alması için böyle bir çalışmanın başlatıldığı, çocuğu olduğu için çalışamayan veya evde çocuk parası alamayan annelerin mağdur olmaması, kadın istihdam sayısının artırılması için projenin düşünüldüğü belirtildi.

Torununa Bakacak Babaanneye Maaş Projesinin Detayları

Bakan Müezzinoğlu, projenin detaylarının tam belli olmadığı ancak 3.yaşından gün almamış çocuklar için maaş projesinin uygulanacağını belirtti. Bakanın açıklamasında şu sonucu çıkartıyoruz ki 0-2 yaş arası çocuklara bakan anneannelere ve babaannelere maaş verilecektir. Torununa bakan anneannelere ve babaannelere verilecek maaşta, çalışan annenin tam gün çalışması, SGK kaydının olması zorunlulukları da bulunmaktadır. Yine çalışan annenin alacağı maaşta projenin şartları arasındadır. Çalışan annelerin almış oldukları maaşın üst sınırını projenin başarılı olması durumunda belirleneceği belirtildi.

Torununa Bakacak Babaanneye Ne Kadar Maaş Verilecek?

En çok merak edilen konulardan biri de torununa bakan anneanne ve babaannelere verilecek maaş ne kadar? Sorusu. Bu konu hakkında da bakan Müzezzinoğlu’nun açıklamasına göre evde çocuk bakım parası olarak ailelere verilen 416 Euro’nun da  torununa bakan anneanne ve babaannelere verileceği yönündedir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Çocuk Parası Almak İsteyenlere Bilgiler başlıklı makalemizde Çocuk Parası nereden alınır, nereye başvurulur ve Yeni Doğan Parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık