Toplum Yararına Çalışana 1404 Lira Maaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği çağrısına başta belediyeler olmak üzere özel ve kamu kurumları destek vermeye devam ediyor. 18 yaşını doldurmuş olan, topluma yararına çalışacaklara 1404 lira asgari ücret ödeniyor.

Bilecik Belediyesinden 80 Kişiye İş

Ülkemizde ki işsizlik sayısını engellemek, istihdam yaratmak için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükumet yetkilileri tüm Türkiye’de Milli İstihdam Seferberliği çağrısında bulunmuş, işi olmayanları iş sahibi yaparak işsizlik oranını düşürme gayretine girişmişlerdir. Milli İstihdam Seferberliği çalışmasına öncülük eden İş Kur, ülkemizde ki değişik kamu kurumlarıyla protokol anlaşması imzalamakta işsiz olanları iş sahibi yapmaktadır. Bunun en son örneğini İş Kur ile protokol sözleşmesi yapan Bilecik Belediyesi oldu. Bilecik Belediyesi, 80 kişiye iş verme sözleşmesini imzaladı. Bilecik Belediyesinde işe başlayacak olanlar 6 ay boyunca asgari ücret alacaklar ve sigorta primleri yatırılacaktır.

Toplum Yararına Çalışma Projesinin Şartları Nelerdir?

Milli İstihdam Seferberliği çağrısına İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri Büyükşehir Belediyeleri de destek vermiş ve İş Kur ile yapmış oldukları protokol ile 6 aylığına işçi çalıştırmaya başlamıştır. İş Kur tarafından öncelik edilen işe yerleştirme programına dahil olabilmek için İş Kur’a üye olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, öğrenci olmamak, emekli, malul maaşı almaması gerekmektedir. Toplum Yararına Çalışanlar projesinde işe yerleştirilenler en fazla 18 ay çalışabilmekte. Bir yıl içinde en fazla 2 defa farklı kurumlara yerleştirilmektedir. Yine proje kapsamında bir aileden sadece bir kişi proje kapsamında değerlendirilmekte ve iş sahibi olmaktadır.

1404 Lira Maaş ve Sigorta Primi

Toplum Yararına Çalışanlar projesinde işe alınanlar temizlik işleri, park, bahçe temizlik ve bakım işleri, cami temizliği, erozyonla mücadele, hastane, okul, müze gibi kamu kurum binalarının bakımı, onarımı, temizliği, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, ekoloji gibi toplum yararına hizmet verilen kamu kurumlarında 6 aylığına iş sahibi olmakta, aylık 1404 lira maaş almakta ve sigorta primleri yatırılmaktadır. Son olarak, toplum yararına çalışanlar projesinde iş sahibi olanlar haftada en fazla 45 saat çalıştırılmaktadır. Yine en fazla 9 ay çalıştırılacak işsizler 3 ay bekledikten sonra yeni projeler kapsamında tekrar iş sahibi olmaktadır.