THY’dan Elektronik Eşya Kararı

Amerika ve İngiltere’nin cep telefonu dışında ki elektronik eşyaları havalimanlarına almama kararı sonrası gözler THY’na çevrilmişti. THY, elektronik eşyaların havalimanlarında kullanılabileceği ve uçağa binmeden önce toplanacağı açıklamasında bulundu.

Uçuş Kapılarına Kadar Yolcular Tabletlerini Kullanabilecekler

Amerika ve İngiltere’nin içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerden yapılan direk uçuşlarda, havalimanlarına elektronik eşya yasağı getirmişti. Amerika ve İngiltere’nin almış olduğu bu karar sonrası THY’nin nasıl bir karar alacağı merak ediliyordu. Bu soru Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a soruldu. Bakan yaptığı açıklamada ” Havalimanında tablet ve bilgisayarlar kullanabilecek, uçağa binişten hemen önce toplanacak” dedi. Bakan Arslan, Şöyle konuştu: “Güvenlik tedbiriyle önlem alınabilir, buna hiç şüphe yok. Özellikle havacılık sektöründe ihmale yer yok. Biz almamız gereken bütün tedbirleri aldık. Teknik bazda söylemek istediğimiz bu. Alınması gereken bütün tedbirleri en üst seviyede alalım. Ancak yolcularımızın konforunu engelleyecek herhangi bir uygulamanın olmaması gerektiğini vurguladık” dedi.

Uçuş Kapısına Girişte Tabletler Toplanıp, Uçakta Yolculara Teslim Edilecek

Havalimanlarına gelen yolcuların elektronik eşyaları hemen toplatılamayarak. Uçuş saatine kadar yolcular, havalimanı içinde elektronik eşyalarını kullanabilecekler. Uçağa binecek yolcuların, uçaklarına giderken elektronik eşyalar Türk Hava Yolları personeli tarafından toplanacak. Personel, toplanılan elektronik eşyaları uçaklara götürecek. Uçağa varıldığında ise toplanılan elektronik eşyalar yolculara teslim edebilecekler. Havalimanlarında ki arınmış sahalarda yolcular, elektronik eşyalarını kullanabilecekler. Ancak boarding esnasında ( uçuş kapısına girişte) elektronik eşyalar toplanacak.

Uçuş Sırasında THY, Tablet Dağıtma Projesini Hazırlıyor

THY’nin değerlendirme aşamasında olduğu diğer bir proje ise uçakta ki yolculara, THY tarafından dağıtılması düşünülen tablet projesidir. Uçuş sırasında, yolcular kendi tabletlerini değil, THY’nin dağıtmış olduğu tabletleri kullanacak. Ancak bu proje sadece değerlendirme aşamasında olduğunu belirtelim.

Exphone Uygulaması Nisan Ayında Başlıyor

THY, nisan ayından itibaren, yolcuların uçuş sırasında kesintisiz internet hizmetinden yararlanması için eXPhone uygulamasına geçiyor. Bu uygulama, tüm akıllı cep telefonlarına yüklenebilen bir internet erişim programıdır. Ayrıca uçuş sırasında bedava internet hizmeti de THY’nin projeleri arasında yer almaktadır.