Terör Olaylarında Yaralananlara Maaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, terör olaylarında yaralananlara maaş bağlanması açıklamasında bulundu.23 Ocak 2019 tarihli ve 29 bin 957 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 684 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesine yapılan eklemelerde başta 15 Temmuz darbe girişimcileri sırasında yaralananlar olmak üzere tüm terör olaylarından yaralananlara maaş bağlanılacak.

Terör Mağdurları Ne Kadar Maaş Alacak?

Terör olaylarında yaralananlara verilecek maaşlar da belli oldu. Buna göre;

  • 1.derecede aylık olarak değerlendirilecek terör mağdurlarına 2 bin 150 lira maaş
  • 2.derecede aylık olarak değerlendirilecek terör mağdurlarına 2 bin lira maaş
  • 3.derecede maaş alacak terör mağdurları ise 1.850 lira maaş
  • 4 .derece ki terör mağdurları 1.700 lira maaş
  • 5.derecede ki terör mağdurları 1.550 lira maaş
  • 6.derecede ki 1.450 lira maaş

alacaklardır. Terör olaylarında yaralanan mağdurların dereceleri kalıcı rahatsızlıklarına göre belirlenecektir.

Çalışan ve Emekli Maaşı Alan Terör Mağdurları Ne Kadar Maaş Alacak?

23 Ocak 2019 tarihli ve 29 bin 957 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 684 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesine göre sigortalı olarak çalışan terör mağdurları, mevcut hizmet süreleri göz önünde tutulacak ve hesaplanan emekli maaşının %25 artırımlı olarak maaş bağlanacaktır. Emekli olmuş ve emekli maaşı alan terör mağdurlarının alacakları maaş ise almış oldukları emekli maaşının %25 artırımından az olmayacaktır. Yine kararnamede, terör mağduriyet maaşı alanların vefatı haline maaş yasal mirasçılarına ödenmeye devam edecektir.

Yönetmeliğin çıkarıldığı 23 Ocak 2019 tarihinden önce ki terör olaylarında mağduriyetlik yaşamış kamu çalışanları, er, erbaş, köy koruyucularına da terör mağduriyet maaşı bağlanacaktır. Eğer ki bu terör mağdurları maaş alıyorsa maaşlarına yukarıda belirtmiş olduğumuz katkı oranları kadar zam yapılacaktır.

Terör Mağduriyetlik Maaşı İçin Nereye Başvurulacak?

Terör mağduru olanların maaş bağlanabilmesi için mağdurların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Merkezlerine, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve Sosyal Sigortalar Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Terör Mağduriyet Maaşı Alacaklardan İstenilen Belgeler Nelerdir?

Terör mağduriyet maaşı alacaklardan istenilen belgeler ise; Nakdi tazminat komisyon kararı,görev belgesi, olay yeri tutanağı, adli tahkikat belgesi, savcılık iddiası veya mahkeme karar ilamlarıyla beraber yukarıda saymış olduğumuz kurumlara başvuracaktır. Yapılacak değerlendirmeler sonrası terör mağduru olduğu tespit edilen mağdurlara maaş bağlanacaktır.