Terör Mağduru Üreticilerin Borçları Erteleniyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan terör olayları nedeniyle o bölgelerde üreticilik yapan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarım kredilerinin ödemeleri, faizsiz 1 yıl ertelenmesi için taslak hazırlandı ve başbakanlığa gönderildi.

Terör Mağduru Üreticilerin Tarımsal Borçları 1 Yıl Erteleniyor

Bilindiği ülkemizde, 2019 yılında özellikle teröristlerin konuşlanmış olduğu  Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari illerinde güvenlik güçlerinin yapmış olduğu zorlu terör mücadeleleri sonunda bölge, teröristlerden temizlenmişti. Ancak yaşanan terör olayları bölge sakinleri kadar, esnaf ve üreticileri de zor durumda bırakmış, bir çok esnaf terör olaylarından zarar görmemek için kepenk kapatmış, bölge halkı yaşadıkları yerleri terk etmiş ve üreticilerde üretimlerini durdurmuştu. Duran ekonomik faaliyetler sonrası bankalardan kredi kullananlar, borçlarını ödeyememiş ve mağdur olmuşlardı. O bölgede ki üreticilere müjdeli haber Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden Kullanılmış Tarımsal Krediler İçin Geçerli Olacak

Mehmet Şimşek, bölgede yapmış olduğu ziyaretlerde, bölge üreticilerinin yaşana terör olaylarından dolayı mağdur olduklarını ve kullanılan tarım kredilerini ödeyemediklerini belirttiler. Bakan Şimşek, yapılan araştırmalar sonrası terör olaylarından mağdur olan bölge halkının tarımsal kredi borçlarının faizsiz 1 yıl ertelenmesi için çalışmalara başladıklarını, hazırlana taslağın en kısa sürede Başbakanlığa gönderileceğini belirtti. Hazırlanan taslağa göre Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari’de 2019 yılında yaşanan terör olayları nedeniyle mağdur olan hayvancılık, tarım sera üreticilerinin  Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanmış oldukları tarım kredi borçlarının 1 yıl ertelenecek.

Resmi Gazetede Yayımlandıktan Sonra ki 2 Ay İçinde Başvuru Yapılacak

Hazırlanan taslak, önümüzde ki günlerde meclis kurulunda kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yukarıda isimlerini belirttiğimiz terör mağduru illerde ki üreticiler 2 ay içinde  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine, tarımsal kredi ödemelerinin ertelenmesi için yazılı müracaatta bulunacaklardır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi, yapacakları incelemede düzenlemenin kapsadığı üreticilerin kredi borçlarını erteleyip, ödeme günün başlayacağı tarihleri belirleyecektir.