Tefeci Nedir ve Cezası Ne Kadardır?

Özellikle bankalardan kredi kullanamayan kişilerin faiz ile borç para aldıkları tefeciler, bankaların kredilere uygulamış olduğu faiz oranlarından kat kat daha fazla faiz oranlarıyla borç para vermektedirler. Tefeciden alınan borcun zamanında ödenmemesiyle de borca tekrar faiz işlenerek borcu ödenemeyecek hale getirmektedirler. Bu yazımızda tefecilik kavramının tanımı, anayasamızda ki yeri, tefecilik suçunda verilecek cezalar gibi konuları tefeci nedir ve cezası ne kadardır? Yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Tefeci Nedir?

Tefecinin tanımını 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 241. maddesinde açık bir şekilde tanımı yapılmıştır. Kanuna göre tefeci, kazanç elde etmek için bir başkasına verilen borç verme eylemimi yapan kişi ve kişilerdir. Kanun maddesinden anlaşılacağı gibi borç verme eyleminde eğer ki kazanç söz konusuysa tefeci sınıfına girmektedir.

Tefeciliğin Cezası Ne Kadardır?

Yine Türk Ceza Kanunu incelediğimizde tefecilik yapmanın suçu 2 yıl ile 5 yıl arası hapis cezası veya 5.000 günlük adli para cezasıdır. 5000 bin günlük para cezasını yıla çevirdiğimizde ortalama 13.6 yıla tekamül etmektedir. Her gün için 20 lira ile 100 lira arasında değişen ve mahkemenin belirleyeceği rakama göre para cezası kesilmektedir.

Tefeciden Para Alanda Suçlu mudur?

Tefecilikte en çok merak edilen sorulardan biri de tefeciden para alan da suçlu mudur? 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre kazanç elde etmek için borç para verenler için yaptırım söz konusudur. Para alanlar için herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır.

Senet Kırdırmak Tefecilik midir?

Yine en çok merak edilen bir başka soru da senet kırdırmak tefecilik midir? Sorusudur ki cevabımız evettir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre vadesi gelmeyen bir senedin, senet üzerinde ki değerden daha düşük bir tutar alınıp senedin başkasına verilmesi de tefecilik olarak kabul edilmektedir.

Tefecilikte Zaman Kavramı

Tefecilik suçu, suçun gerçekleştiği andan itibaren başlamış olur. Yani verilen borcun vadesi geldiği zaman faiziyle paranın geri alınmasının beklenilmesine gerek yoktur. Yapılan sözleşmeyle beraber tefecilik başlamış demektir.

Yargıtay Mahkemelerinin Tefecilik İle İlgili Kararları?

Tefecilik suçunun devamlılığı ile ilgili bilmeniz gereken önemli bir konu vardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 241. maddesine göre kazanç elde etmek için verilen borç tefeciliğe girmekte ve suç işlenmektedir. Kanun maddesi, tefecilik işleminin şu kadar yapılırsa suç olur gibi bir ek madde koymamıştır. Bir kere de olsa kazanç elde etmek için borç para verilmişse tefeci olarak adlandırılmaktadır. Ancak Yargıtay davalarının tefecilik davalarında vermiş olduğu kararları incelersek kanun maddesinden ayrı kararlar verildiğini görmekteyiz. Yargıtay mahkemelerinin vermiş olduğu kararlarda birden fazla kişiye, sürekli kazanç elde etmek için borç veren, borç verme eylemini meslek haline getirenlerin tefeci olarak adlandırılacağı kararını vermiştir.

Son olarak okuyucularımızın Yargıtay mahkemelerinin tefecilik davalarında açıklamış olduğu kararları bu linkten indirip bilgi sahibi olabilirler.