Tavan Fiyatlar Belli Oldu

Trafik Sigortalarına Zorunlu Tavan Fiyat Uygulaması yazımızda, hükumet tarafından zorunlu trafik sigortalarında üst limit fiyat uygulamasına gidileceği,  yeni araçlarda en riskli ve risksiz araç sınıfına giren araçlarda uygulanacak tavan fiyat oranları hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda da araçlara uygulanacak üst fiyatları ile hangi gruptaki araçlara ne kadar fiyat belirleneceği hakkında bilgi vereceğiz.

Uygulama 1 Nisanda Başlıyor

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek” Yeni zorunlu trafik uygulamasının 1 Nisan tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak” dedi.  Riskli sınıfına giren her yıl kazaya karışan otomobillerde uygulanacak tavan fiyat oranının yüzde 28, kazaya karışmayan risksiz otomobillerde yüzde 26 ve trafiğe yeni çıkmış sıfır kilometreli araçlarda da tavan fiyat uygulamasının yüzde 40 olacağını daha önceki yazımızda belirtmiştik.

Uygulanacak Yeni Fiyatlar 

Yapılan açıklamalar ile tavan fiyat oranlarının belirlenmesinden sonra Türkiye’de ki sigorta şirketlerinin araçlara uygulayacağı zorunlu trafik sigorta fiyatları belli oldu. Buna göre;

  • Trafiğe yeni çıkan, sıfır kilometreli otomobillerde uygulanan 817 liralık zorunlu trafik sigorta bedeli yerine 490 lira poliçe düzenlenecek.
  • Trafiğe çıkan ve 2 yıl boyunca hiç kazaya karışmayan otomobillere uygulanacak zorunlu trafik sigorta poliçesi de 630 liradan 466 liraya inecek. Böylece 2 yıl kazaya karışmayan otomobillerde sigorta indirimi  164 lira olacak.
  • Trafiğe çıkan ve 3 yıl hiç kazaya karışmayan otomobillere uygulanacak zorunlu trafik sigortası üst fiyatı da 391 lira olacak.
  • Trafiğe çıkan ve 4 yıl ve üstü hiç kazaya karışmayan otomobillere uygulanacak zorunlu trafik sigortası üst fiyatı da 330 lira olacak.
  • Riskli otomobiller sınıfına giren ve her yıl kazaya karışan otomobillere uygulanacak zorunlu trafik sigorta üst fiyatı da 1.133 lira olacak. Kaza oranı artıkça tavan fiyatında da artış olacak.

Ne Kadar Çok Kaza O Kadar Çok Sigorta Primi Ödenecek

4 yıl ve üstü kazaya karışmayan otomobiller, 7.basamak olarak adlandırılan en risksiz otomobiller sınıfında değerlendirecek ve sigorta tavan fiyatı 369 lira olacak. Sürekli kazaya karışan, en riskli otomobiller olarak değerlendirilecek -1 sınıfında ki otomobillerde de sigorta primi tavan fiyatı 2.116 lira olacak. Tavan fiyat uygulamasından en ucuz şekilde yararlanabilmek için kaza yapılmaması gerekiyor. Kaza yapmayan  ve kaza yapmama süresi 4 yılı aşan sürücülerin sigorta tavan fiyatları 400 liraya kadar inmektedir.


[Toplam:0    Ortalama:0/5]

 YILDIZ VEREBİLİRSİNİZ 🙂


Sizin yorumunuz bizim için önemli.