Tarla Almak İçin Kredi Talepleri İlgi Görüyor

Tarla Kredisi ve Detayları

Son yıllarda tarıma yönelik teşvikler ve kredilerden pek çok çiftçimiz faydalanarak tarımsal kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Yeni bir tarla almak ya da ortağı olduğu tarlaya tek başına sahip olmak isteyen çiftçilerimizin faydalandığı tarım kredisi için gerekli olan belgeler nelerdir? Yazımızın devamında bu sorulara dair detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Genellikle yeni bir tarla almak ya da ortağı bulunduğu parça parça tarlaları birleştirerek tek tapuda toplamak isteyenler tarafından kullanılan bir kredi türüdür. Bazı bankaların gözünde ise dağınık ve parçalı arazilerin birleştirilerek tarıma kazandırılması amacıyla verilen bir ihtiyaç kredisidir. Kısacası tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyen işletmeler için verilen bir tür kredidir diyebiliriz. Bu krediden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız genellikle Ziraat Bankası’nı tercih etmektedir. Aynı zamanda tarla kredisi Tarım Kredi Kooperatifi tarafından da verilmektedir.

İçerikler

Nasıl Alınır?

Tarla kredisi almak isteyen kişiler bu istekleri için birçok bankaya müracaat edebilir. Ülkemizde faaliyet gösteren başta Ziraat Bankası olmak üzere hemen her banka çeşitli koşullarda kredi paketi sunmaktadır. Koşulları ve içeriği bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ortalama 12 aydan başlayan vade seçenekleri 120 aya kadar çıkabiliyor. Hatta ödemeler 1, 3, 6, 12 aylık dönemler halinde periyodik olarak yapılabiliyor. Krediyle alınan tarlanın borcu bitene kadar banka tarafından ipotek ettiriliyor. Bazı durumlarda banka ek teminat ile en az 2 uygun kefil isteyebiliyor. Bu durumlar tamamen bankanın inisiyatifinde olan konulardır. Çoğu zaman banka bunlara gerek kalmaksızın tarla kredisi vermeyi tercih etmektedir. Aşağıda sıralayacağımız belgelerle birlikte tarla kredisi veren herhangi bir bankaya müracaat edilmesi ve uygun görülmesi halinde talep edilen kredi verilecektir.

Gereken Belgeler

Başvuruda genellikle çiftçilik belgesi istenir. Bunun yanı sıra;

  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ( fotokopi bankada kalıyor),
  • Satın alınacak olan tarlanın ekspertiz tarafından tespit edilen değerini gösteren belge,
  • Tarlayı satan kişinin kimlik fotokopisi,
  • Şube tarafından başvurunun değerlendirilmesine dair belge (Şube tarafından hazırlanacak, kişi bunu görmez),
  • Gerekli görülmesi halinde kefil ve teminat.

Yukarıda yer alan belgelerin sağlanması ve durumların gerçekleştirilmesi halinde kredi almak mümkün olacaktır.

Bu konu ile ilgili ve benzer, tarım ve hayvancılık üzerine yatırım yapmak isteyenler için diğer kredi türlerini sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Eğer eksik olduğunu düşündüğünüz bir içerik var ise bize alttan yorum atın lütfen. Yazımız editörlerimiz tarafından 13.04.2019 tarihinden gözden geçirilmiş ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır.