Tapu Harçlarında İndirim

Tapu harçlarında 30 Eylüle kadar binde 20 alınan tapu harçları binde 15’e indirildi. Yine harçlardan alınan damga vergisi de sıfırlandı.

Harçlar Binde 20’den Binde 15’e İndirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir kaç gün içinde harç fiyatlarının düşürüleceği sinyalini vermişti. Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, 30 Eylül 2019 tarihine kadar tapu devirlerinde alınan binde 20 harç ücreti yerine binde 15 alınacak. Yine damga vergisi de 30 Eylül’e kadar sıfırlanacak.

Harc Nasıl Hesaplanır?

Harçlarda gidilen indirimin vatandaşa nasıl ve kaç lira yansıyacağını daha iyi anlayabilmek için bir örnekle konumuza devam edelim. Diyelim ki 200 bin lira ya bir daire alan vatandaş, indirimden önce 4 bin lira tapu harcı öderken indirimle beraber ödeyeceği harc 3 bin lira olacak. Böylece vatandaş 1000 lira kara geçmiş olacak.  İndirimle beraber ödenecek 3 bin liralık tapu harçlarının yasa gereği yarısını alıcı diğer yarısını da satıcı ödemektedir. Ancak ülkemizde satıcılar, tapu harçlarına karışmadığı için tüm harcı alıcı ödemektedir.

İnşaat Sözleşmelerinde ki Damga Vergisi de Sıfırlandı

Damga vergisinin sıfırlanmasından önce yüzde 0.94 oranında uygulanmaktaydı. Kat karşılığı hazırlanan veya hasılat paylaşımlarında hazırlanan inşaat sözleşmelerinde, asıl müteahhit ile müteahhit ile anlaşma yapan yükleniciler arasında yapılan sözleşmelerde ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinde, sözleşmede belirtilen fiyat üzerinden alınacak yüzde 0.94’lük damga vergisi 30 Eylül’e kadar sıfırlanmış oldu.

İndirimden İnşaat Sektörü Memnun

Tapu harçlarında yapılan indirimler ve damga vergisinin sıfırlanmasıyla inşaat sektöründe canlanmaya neden olacağı düşünülmektedir. Beyaz eşyalarda uygulanan KDV oranlarının sıfırlanmasıyla sektörde büyük canlılık yaşandığı ve tapu harçlarında ki indirimlerle sektöre büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Veraset ve İntikal Vergisi Borcu Yoktur Kağıdı Olmadan da Devr Mümkün

Son olarak sitemizde de yer verdiğimiz gibi tapu devirlerinde istenilen veraset ve intikal vergisi borcu yoktur yazıları, devirlere artık engel olmayacağı ve borcu yoktur yazısız da tapu işlemlerinin yapılacağını belirtmiştik.