Sürücü Kursları Uygulamalar Değişecek!

Sürücü Kursları yönetmeliği sil baştan değişiyor. Artık herkes bu kursu açamayacak. Sürücü kurslarında araç farklılıkları olacak ve il ve ilçenin nüfusuna göre kurs açılabilecek.

Başarısız Olan Sürücü Kursları Hakkında Yasal Takip Başlatılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Sürücü Kursları Yönetmeliğinde değişikliğe gitti ve yeni değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. En önemli değişiklik ise sürücü kurslarında başarısızlık sayısı artıkça kurs hakkında yasal takip yapılacak. Yeni yönetmeliğe göre, sürücü kurslarında eğitim alan ve B sürücü belgelerinde ki direksiyon derslerinde, kursun öğrenci sayısının yüzde 55’i başarısız olursa bakanlık, ilgili kurs hakkında yasal işlem başlatacak. Eğer ki sürücü kursunda ki öğrenci sayısı 10’dan az ise o zaman başarıda ki yüzde 55’lik dilime bakılmayacak.

Nüfusa Göre Kurs Açılabilecek

Sürücü Kursu Yönetmeliğinde ki diğer dikkat çekici bir husus da artık il ve ilçelerin nüfus sayılarına göre kurs açılabilecek. Yönetmeliğe göre nüfusu 10 bin ile 20 bin arasında olan ilçelerde sadece 1 kurs açılabilecek. Nüfusu 20 bin ile 30 bin arasında ki ilçelerde ise en fazla 2 kurs açılabilecek. 30 bin ile 40 bin arasında ki ilçelerde en fazla 3,  40 bin ile 50 bin arasında ki ilçelerde ise en fazla 4 kurs açılabilecek. Nüfusu 50 bin üstünde olan yerler de ise her 50 bine karşılık bir kurs açılabilecek. Nüfusu 10 binin altında olan yerlerde ise kurs açılamayacaktır.

Sınav Yönetmeliği de Değişti

Sürücü Kursu Yönetmeliği ile başlayan diğer bir yenilik ise sınavlar ile ilgili oldu. Buna göre kurs tarafından yapılan sınavlardan başarısız olan adaylar için 45 gün içinde 3 defa daha sınav yapılacaktır.Yapılan 3 sınava rağmen yine de başarısız olan adayları, direksiyon eğitimine girecek ve başarılı olursa tekrar sınava girme hakkı elde edecek. Direksiyon eğitimini kazanan ve tekrar sına hakkı kazanan ancak sınavda yine de başarısız olanlar o yıl için sınav haklarını kaybedeceklerdir.

Manuel Vitesli Araçların Yanında Otomatik Vitesli Araçlarda Zorunlu Olacak

Yönetmelik de manuel vitesli araçların yanında otomatik vitesli araçların da direksiyon eğitiminde kullanılması zorunluluğu geldi. Buna göre aday isterse otomatik vitesli araçlarda direksiyon eğitimi alacak ve kurslar da otomatik vitesli araç bulundurmak zorunda kalacaklardır. Kurslar direksiyon eğitimleri sırasında 4 araç bulundurmak zorunda kalacak.

Son olarak üniversitelerde, lise ve dengi okullarda trafik, ilk yardım, araç teknik derslerinde başarılı olan ve başarılı olduklarına dair belgeleri olanlar da bu dersler için sınava girmeyeceklerdir.