Süper Teşvik Paketi Çıkıyor

İstihdamı artırmak, yatırımcılara yatırım yapmaya teşvik etmek için büyük bir teşvik paketi yolda. Tatırımcılara 10 yıl boyunca vergi alınmayacak. Üstelik üretilen malların satımında devlet garantisi gelecek.

Paket İle İşletmelerden 10 Yıl Vergi Alınmayacak

Hükumet, yatırım istihdamların sayısını artırmak ve yatırımcıları, yatırım yapmaları konusunda isteklendirici paketlerini tek tek açıklamaya başladı. Hükumetin son istihdam paketi ise süper teşvik paketi oldu. Bu yeni paket ile yatırımcılardan 10 yıl boyunca yatırım katkı oranı dışında hiç bir vergi alınmayacak. Yararlanacak olan yatırımcıların yapması gereken teşvik belgesi almaları olacak. Yine bu paket ile yatırımcıların, yatırım yapacakları işletmelerin arazisini de devlet karşılayacak. Belge alan yatırımcılara, hiç bir ücret alınmadan hazine arazileri tahsis edilecek.

İşletmelerde Çalıştırılacak İşçilerin Maaş ve Sigorta Primlerinde Destek Verilecek

Diğer bir içeriği ise enerji maliyetlerine devlet desteği verilecek. Önceki teşvik paketlerinde yer almayan enerji desteği bu paketin içeriğine eklendi. Süper teşvik paketinde, teşvik belgesi alan yatırımcılara, İş Kur tarafından yetiştirilmiş nitelikli personel tahsisi sağlanacak. Yine personellerin maaşları ve sigorta primlerinde devlet yardımı verilecek. Süper teşvik paketinden yararlanmak isteyen işletmeler, kendi personellerini çalıştırabileceği gibi personellerin maaşları ve sigorta primlerine destek veren İş Kur elemanlarını da alabilecekler. Tek şart işletmelerde çalışacak olan İş Kur tarafından yönlendirilen personellerin işletme sahibinin birinci derecede akrabası olmamak.

Üretilen Ürünlerin Satılmasında Devlet Garantisi Verilecek

Yatırımcıların ham madde alımlarında da devlet, işletmelere ortak olacak. Süper teşvik paketinden yararlanacak ve teşvik belgesi almış olan işletmelerin yapacağı yatırım tutarı kadar da devlet yatırım yapacak. Süper teşvik paketinin en önemli özelliği ise işletmelerin üretmiş olduğu ürünlerin satımında devlet garantisi olmasıdır. İşletmelerin üretmiş olduğu ürünler, kamu kurumlarınca da alınabildiği gibi devletin anlaşmalı olduğu kurumlara da satılacaktır. İşletmelerin, piyasaya hakim olması, ,ihracat yapmaya başlaması sonrası devlet garanti desteği kaldırılacaktır.