Şubesiz Bankacılık İlgi Görüyor

Teknoloji çağında olduğumuz bu dönemlerde özellikle de bankacılık işlemleri artık daha kolay ve daha stabilize işleyen sistem halini almakta. Bu kapsamda teknolojinin bize vermiş olduğu nimetler içerisinde yer alan şubesiz bankacılık hizmetleri günümüz Türkiye’sinde gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bir hal durumunu almakta.

Şubesiz/Dijital bankacılık artık ülkemizde yer alan birçok banka tarafından uygulamaya koymuş olduğu önemli hizmetler çerçevesinde tüketicilerin daha kolay işlem yapmasını sağlayarak hem zamandan hem de kolay kullanılabilir ara yüz tasarımları ile oldukça basit işlem gereksinimini sunmakta. İstatistik kurumları tarafından yapılan araştırmalarca elde edilen son veri kaynakları tüketicilerin banka işlemlerinin %60’lık payını şubesiz bankacılık üzerinden yaptığını gözler önüne sermekte. Ciddi büyüme kitlesi oluşturmaya devam eden bu oluşum tahmini 2 yıl sonrasında oranın %80’lere kadar çıkacağını işaret ediyor.

ŞUBESİZ/DİJİTAL BANKACILIK NEDİR?

Şubesiz bankacılık işlemleri içerisinde olmanız sizin herhangi banka şubesine gitmeye gerek duymadan tüm bankacılık işlemlerinizi internet veya telefon aracılığı ile gerçekleştirmenizi sağlamakta. Yeni bir sistem oluşumu olan bu kavram günümüz Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan ve neredeyse birçok kişinin bankaya gitmeden tüm işlemlerini yaptığı bilinmektedir. Avrupalılar arasında “direct banking” olarak ta tabir edilen bu durum artık ülkemiz sınırlarında yer alan bankalar tarafında da sunulan bir hizmet çerçevesinde yer almaktadır. Bu işlem şubesiz bankacılık, doğrudan bankacılık ve dijital bankacılık kavramları ile de ifade edilen bir hizmeti göstermekte.

Ülkemizde henüz yeni oluşum olan şubesiz bankacılığı yeni olmasına rağmen çok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem olmakta. Bunun başlıca en büyük nedenlerinden biri ise daha hızlı bir işlem yapmanızı ve aynı zaman’da işlem masraflarının ciddi bir düşüşte olduğu üzerine olmaktadır. Bu süreç aynı zaman’da bankalar arasında ciddi bir rekabet olasılığı da arttırmış oldu. Ülkemizde seyir gösteren şubesiz bankacılık uygulamaları günümüz bir çok banka tarafından rekabete girmesini sağlayarak ardı ardına aynı hizmete dayalı farklı ürünlerini piyasaya sürmüş oldu. Bunlara örnek verecek olursak;

Şubesiz Bankacılık Hizmetleri

  • Finansbank / ENPARA
  • Yapı Kredi / NUVO
  • ABank / ABank DİJİTAL
  • DenizBank / DİJİTAL DENİZ
  • TEB / CEPTETEB
  • Kuveyt Türk / SENİN BANKAN
  • Garanti Bankası / iGaranti  

Örnek hizmet videosu :