Subay Olabilmek İçin Gerekenler

Subay Olabilmek İçin Gerekenler

Ülkemizde birçok kişi subay olabilmek ve bu kutsal işi yapmak istemektedir. Kanunlarla sabit şekilde Silahlı Kuvvetlerde büyük amirale kadar olan ki rütbelere subay denmektedir. Günümüzde subay olmak çoğu gencin hedefi olmaktadır. Gittikçe bu konuda çalışmalarda arttırılmaktadır. Subay olabilmenin ilk şartı Türk Devleti yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bir kişinin subay olma ihtimali bulunmamaktadır. Bunlarla birlikte subay olmanın birçok şartı ve sınavları vardır. Bu şartlara uygun olmak ve gereken sınavlarda başarılı olmak subay olabilmek için en büyük adım olacaktır. Subay olabilmek için askeri lise sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte lisans mezunu veya eğitimini görüyor olmak gereklidir.

Subaylık Sınavına Başvuru

Subay olmanın bir yolu da subaylık sınavına girerek bir başarı göstermektir. Subaylık sınavına girilerek subay olunabilmektedir. Ortaokul mezunlarının askeri lise sınavına girmeleri, lise mezunu olan vatandaşların ise Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına başvuru yapmaları gereklidir. Bu başvurularla birlikte subay olma imkanları olacaktır.

Subaylık Şartları

Subay olabilmek için birçok fiziksel şart bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda fizik durumu oldukça önemlidir. Lisans mezunu vatandaşlarımız Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlemiş olduğu boy, kilo durumuna uyması durumunda ve subaylık sınavında da başarı sağlamasıyla birlikte subaylık için başvuru yapabilirler. Subaylık başvurusu yaş sınırı ise 27 olarak belirlenmiştir. Yüksek Lisans okumakta olan gençlerin subay olma şartı ise 32 yaştır. Subaylık başvurusu yapan her kişinin (cinsiyet fark etmeksizin) başvuruları dikkate alınacak ve incelenecektir. Bu konuda başvuru yapan kadın ya da erkek her genç subay olabilmektedir. Subay olabilmek için birçok şartla birlikte birçok yolu da vardır. Gereken şartların sağlanması sonucunda herkes subay olabilmektedir. Eğitim durumu ortaokul ya da üniversite olan kişiler arasında bir fark olmaz şartları taşıyan bütün vatandaşlarımız subay olabilmektedir.

Subay Adı Verilen Bütün Rütbeler

  • Mareşal, Korgeneral, Orgeneral, Tümgeneral, Tuğgeneral, Albay, Yarbay, Yüzbaşı, Binbaşı, Asteğmen, Üsteğmen ve Teğmen rütbelerine subay adı verilmektedir.

Ortaokul Mezunları Subay Olabilir Mi?

Ortaokul mezunları da subay olabilmektedir. Ülkemizde gereken şartları sağlayan herkes subay olabilmektedir. Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Ortaokul mezunu iseniz ve subay olmak istiyorsanız ilk olarak askeri lise girişi sınavına katılmanız gerekmektedir. Bu yazılı sınavda başarı sağlamanız durumunda sağlık testleri ve kuvvet testleri yapılmaktadır. Bu testlerden de olumlu bir sonuç almanız durumunda askeri liseye giriş yapmış olursunuz. Askeri liselerde 5 yıllık bir eğitim görülmektedir. Bu eğitimin 1 yılı hazırlık olarak verilmektedir. 5 yıllık eğitimin sonunda ise harp okuluna direk olarak geçiş yaparsınız. Askeri liseye girebilmek için minimum 13 yaşında, maksimum ise 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Bu liselere girmek isteyen herkesin boy ve kilosu gereken şartlara uygun olmalıdır. Fiziki açıdan yeterli olan kişiler subaylık yapabilmektedir. Ayrıca subay olmak isteyen kişilerin sağlık açısından da bir sıkıntısı olmaması çok önemli bir durumdur. Vücudunda yanık, yara gibi izlerin olmaması şarttır. Türkçeyi iyi konuşmalı ve kekemelik gibi bir rahatsızlığının olmaması gerekmektedir. Ders notları olarak da başarılı bir konumda olmalıdır.