Stajyer Öğrencilere Devlet Desteği

Yaz ayına yaklaşılması ve okulların tatil olmasıyla beraber binlerce öğrenci staj yapacak iş yeri arama telaşına girecekler. Hükumet, staj yapacak öğrencilere verilecek asgari maaş tutarını belirledi. Buna göre staj yapacak öğrencilere verilecek maaş 421 liradan az olmayacak. Üstelik stajyer öğrenci çalıştıracak işletmelere, stajyerlere verilecek maaşın üçte ikisini devlet karşılayacak.

Öğrencinin Maaşının Üçte İkisini Devlet Karşılayacak

Stajyer öğrencilerin en zorlandıkları konulardan biri staj yapacak iş yeri bulamamasıdır. Bunun en önemli nedeni ise ücretsiz stajyer öğrenci çalıştırılamaması ve staj yapacak öğrenciye maaş ödenmesidir. Bu nedenden dolayı da bir çok işletme stajyer öğrenci kabul etmemektedir. Hükumet, stajyer öğrencilerin yaşadığı bu sorunlara çözüm bulabilmek için öğrencilere ödenecek maaşın üçte ikisini İş Kur vasıtasıyla ödeme kararı aldı.

Öğrencinin Alacağı Maaş 421 Liradan Az Olmayacak

2019 yılında staj yapacak öğrencilere 411 liranın altında maaş ödenemiyor. 2019 yılından önce işyerlerinde çalıştırılan personel sayısına göre ücret ödemesi yapılıyordu. 2019 yılında işçi sayısı dikkate alınmayıp tüm işletmeler aynı ücreti ödeyeceklerdir.  Bu maaşın üstünde ödeme yapılabilir. Öğrencilerin sigorta primleri de eğitim kurumlarına ayrılan bütçeden karşılanmaktadır.

İşletmeler, Çalıştırdıkları İşçi Sayısına Göre Stajyer Desteği Alacak

İşletmesinde yirmi ve üstünde işçi çalıştıran işletmelerde ki staj yapan öğrencilerin maaşlarını üçte ikisini , işletmesinde 20 ve altı işçi çalıştıran işletmelerin çalıştıracakları öğrencilerin maaşlarının da üçte birini İş Kur karşılayacak. Verilecek devlet desteğinden sonra 20 ve üstü işçi çalıştıran işletmeler, stajyer öğrencilerin maaşlarının 280 lirasını İş Kur ödeyecek. Yine 20 ve altında işçi çalıştıran işletmelerde çalışacak öğrencilerin maaşlarının 140 lirasını da İş Kur ödeyecek.

Stajyer Desteği Almanın Şartları Nelerdir?

Devlet destekli stajyer öğrenci çalıştırmak isteyen işletmeler;

  • Her ayın onuna kadar öğrencinin maaşını bankaya yatıracak.
  • İş Kur tarafından verilecek stajyer desteği de her ayın 25’ne kadar öğrencinin kayıtlı olduğu okulun hesabına aktarılacaktır.
  • Öğrencilere ödenecek maaştan vergi de dahil hiç bir kesinti yapılmayacaktır.
  • Öğrencilerin devamsızlık yaptıkları her gün için verilecek maaştan günlük tutar kadar kesinti yapılacaktır.