SSK Olmadan Kredi Çekmek

SSK Olmadan Kredi Çekmek 

Kredi çekmek veya kredi kartı almak isteyenlerin çok sık sorduğu bir sorudur SSK olmadan kredi çekilebilir mi sorusu. SSK devletin yaptığı bir sigorta biçimidir. Emekli olduktan sonra tüm hayatınız boyunca aylık almanızı sağlayan sistemdir. Peki bankalar SSK olmadan kredi ve kredi kartı verir mi?

Sigortalı olmanız gelecekte emekli olabilmeniz için oldukça önemlidir. Çalışırken sigortalı olmanız demek, çalışamayacağınız zamanları garanti altına almanızı sağlar. Bankalara kredi almak için başvuran kişilerden SSK istenmesindeki amaç sizin düzenli olarak çalışıp çalışmadığınızı anlamalarını sağlamaktır.

Banka Kredisi Alabilmek İçin Banka Sizden Ne Talep Eder?

Bankalara kredi almak için başvurduğunuzda sizin karşınıza birtakım koşullarla çıkarlar. Eğer bu koşulları eksiksiz bir vaziyette yerine getirirseniz banka kredisi alabilirsiniz. Kredi ödemelerinizi her zaman ödeyebileceğiniz miktarlarda almanız gerekmektedir, aksi takdirde kredi mağduru durumuna düşmeniz an meselesidir. Kredi çekebilmek için bankalar hangi koşulları öne sürerler? Kredi alabilmek için nelere sahip olmak gereklidir?

Kredi kullanmak istiyorsanız ilk olarak bankaya bir maaş bordrosu getirmeniz gereklidir. Yani sigortalı olmanız mecburidir. Banka da krediyi nasıl ödeyeceksiniz, alacağınız krediye yetecek kadar paranız var mı bunu bilmek zorunda, karşınızdaki banka olsa bile kendini riske atmak istemeyecektir.

Kredi alacağınız banka, maaş bordrosu olan kişinin 6 aydan beri de bir iş yerinde çalışıyor olmasını ister. 6 aydan beri bir iş yerinde çalışıyorsanız, kredi çekmenizde banka için bir mahsur yoktur.

SSK Olmadan Kredi Çekilir Mi?

SSK kaydı bulunmayan, yani sigortası olmayan kişilerin kredi almaları mümkün değildir. Bu kişiler kredi almak için resmi kurumlara başvuramaz, kredi başvurusu yapılsa bile banka tarafından kayda alınmaz.

Kredi almak isteyen, sigortalı olmayan kişilerin taşınamaz mallarından bir kısmını ipotek ettirmeleri halinde banka kredisi kullanabildikleri görülmüştür. Buna göre banka kredisi almak isteyen SSK mensubu olmayan kişi evini, arabasını, arsasını ipotek ettirerek kredi alabilir.

SSK’sı olmayan bir kişinin kredi alabilmesi için başka bir yol da, sigortalı olan veya taşınamaz mal sahibi olan birisini bankaya götürüp kefil göstermesiyle olabilir. Yukarıdaki bu koşullar gerçekleşmezse, sigortasız olan bir kişinin kredi alabilmesi mümkün değildir.

Sigortasız Kişilere Banka Kredisi Veren Banka Var Mı?

Bankalardan son zamanlarda çok fazla kredi kullanan insanlar var. Genellikle sigortasız olarak kredi kullanan kişiler çiftçiler, gündelik iş yapanlar, hayvancılıkla uğraşan kişiler. Yalnız bu kişilere kredi veren özel bankalar o kişilerin taşınamaz mallarını ipotek etme yöntemiyle kredi vermektedir.

Fakat devlet bankaları kredi alacak kişinin mülk belirlemesini yaptıktan sonra cüzi miktarlarda da olsa sigortasız kredi almak isteyenlere kredi vermektedir. Bu meblağ genellikle 10 bin civarı olarak belirlenmiştir. Ev, araba, arsa kredisi almak için daha büyük güvence arayan bankalar küçük kredileri verebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın