SSK Emeklilik Şartları | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


SSK Emeklilik Şartları

SSK Emeklilik Şartları 

Herkesin her çalışanın hayali bir gün emekli olabilmektedir. SSK’dan emekli olabilmek için ise dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Peki, SSK’dan emekli olabilmek için ne yapmak gerekiyor?

SSK’dan Nasıl Emekli Olunur?

Öncelikle önemli olan SSK emeklilik şartı işe başlama zamandır. Kişinin işe başlama zamanı emekli olacağı tarihi doğrudan etkilemektedir. Bunun dışında ise diğer önemli konular ise, prim ödenen gün sayısı ve emeklilik yaşıdır. Erken işe giren birinin daha geç işe giren bir kişiye göre emekli olma şansı daha fazladır ve daha kolaydır. Bu nedenle erken işe başlayan kişiler emeklilik konusunda çalışma hayatına geç başlayan kişilere göre daha şanslıdır. Ancak tek başına yeterli olmayan işe başlama tarihi, prim ödenen gün sayısı ve emeklilik yaşı ile birleştiğinde emeklilik şartlarını oluşturmaktadır.

SSK’dan Ne Zaman Emekli Olunabilir?

Eğer 1999 yılından önce işe başladıysanız yeni jenerasyondan daha şanslısınız. Çünkü emekli olmanız için sizden istenen çalışma süresi 15 yıldır. Yani 1999 yılından önce işe başladıysanız 15 yıl çalışarak emekli olabiliyorsunuz. Tabii bu yaştan emeklilik için şarttır. Normal emekliliği hak etmeniz için gereken prim ödeme zamanı ise yaklaşık 6000 gündür. 2002 yılından sonra ise bu durum değişmiştir. Yaştan emekli olabilmek için 5400 gün prim ödemiş olmanız gerekiyor. Normal emeklilik için ise 7200 gün prim ödemesi gerekiyor. Erkekler 60 kadınlar ise 58 yaşında emekli olabiliyor.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık