Rotatif Kredi ve Spot Kredinin Farkları

Banka ürün ve hizmetlerinden en çok tercih edilen ve kullanılanlar şüphesiz kredilerdir. Bankaların vermiş olduğu kredilerin bir çok çeşidi vardır. Bu yazımızda bir kredi çeşidi olan Rotatif kredi ve spot kredilerden bahsedip Rotatif kredi ve spot kredinin farkları hakkında bilgi vereceğiz.

Spot Kredi Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan kısa vadeli olarak bankaların vermiş olduğu kredidir. Spot kredinin en büyük özelliği faiz oranlarının sabit olması ve vade süresinin sabit olmasıdır. Faiz oranı sabit olduğu için ülke ekonomisinde yaşanacak enflasyon faiz oranından kesinlikle etkilenmektedir. Yine vadesi de sabit olduğu için bankalar erken ödeme talebinde bulunamazlar. Aynı şekilde spot krediyi kullananlar da spot krediyi erken kapatamazlar. Erken kapatma ile ile ilgili önemli bir bilgi verelim ki siz okuyucularımızı yanlış bilgilendirmeyelim. Diyeli mi spot krediyi 250 bin liralık spot krediyi 1 yıl vadeyle %10 oranıyla kullanıldığını kabul edelim. Krediyi kullananlar ister 3 ay, ister 6 ay isterse vade bitimi olan 1 yılda spot krediyi kapatsa bile faiz indiriminden faydalanamayacak ve önceden belirlenen %10 oranına göre ödeme yapacaklardır.

Rotatif Kredi Nedir?

Faiz oranları ve vade süreleri sabit olmayan, değişken kredilerdir. Şöyle ki bankalar, Rotatif kredileri, ülkenin ekonomik şartlarına göre faiz oranlarını değiştirme hakları vardır. Yine vadeleri de sabit olmadığı için bankalar vadesinden önce kredinin ödenmesini talep edebilirler. Aynı şekilde Rotatif krediyi kullanan firmalar da vade süresini beklemeden atıl finansmanlarından erken ödeme gerçekleştirebilirler. Rotatif kredilerde bankalar oranları 3 ayda bir veya dönem sonunda kredi verdiği firmalardan faiz oranlarını ödemesini istemektedirler.

Hangi Kredi Tercih Edilmeli

Gelelim Rotatif ve Spot kredi arasında tercih yapılması gerekirse hangisinin tercih edilmesi gerektiğine. Eğer ki ülkede değişken bir ekonomi hareketliliği varsa faiz oranlarının her ana artabileceği düşüncesiyle spot krediler daha avantajlıdır. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi spot krediler hiç faiz değişiminden etkilenmeyip sabit faiz oranlı geçerlidir. Ancak bankaların uyguladığı bir taktiği de sizinle paylaşalım. Şöyle ki bankalar sabit faiz uyguladıkları spot kredilerinin faiz oranlarını Rotatif kredilerin faiz oranlarına göre bir iki puan fazla yaparlar. Burada ki amaç spot krediler de faiz oranlarını değiştiremedikleri için oluşabilecek dalgalanmalardan etkilenmemektir. Ekonomiyi yakından takip eden firmalar, oranların artacağını düşünürlerse spot krediyi, faiz oranlarının düşeceğine inanıyorlarsa Rotatif krediyi tercih etmelidirler.

Yazımızda eksik gördüğünüz kısımlar olabilir. Bunları bize iletmeniz ile düzeltme işlemi başlayacaktır. Yorumlarınız bizim için değerlidir. Diğer konular için bilgiler kategorisine gözatmayı unutmayın.