S&P, Türkiye’nin kredi notunu onayladı

S&P, Türkiye’nin kredi notunu onayladı ayrıntıları yazı altında bulabilirsiniz.

S&P bildiğiniz gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşudur. Son olarak açıklanan Türkiye kredi not görünümü “negatif” olarak belirlenmişti. Bunu da onayladığı bildirdi. Ayrıca açılamada en dikkat çeken nokta ise ülkemizde bir erken seçim beklentisinin olmadığı. Standard & Poor’s 2019-2020 yılları arasında ki ortalama büyü öngörüsünü de yüzde 3 olarak açıkladı.

Standard & Poor’s ülkemizin kredi notu görünümünü nefatif olarak teyit ederken, kredi notunu da BB olarak belirtti.

  • Türkiye’nin mali açıdan teşfiklerle desteklerle 2020 sonuna kadar kişi başı ekonomik olarak büyümesi bekleniyor.
  • Ortalama büyümede beklenti yüzde 3 oldu.
  • Ayrıca mali teşfiklere bakıldığında, tüketicilerin harcamasını arttırma yönünde vergi indirimi olacak deniyor. Bu neden ile yabancı para BB/B ve yerel para cinsinden ise BB+/B olarak kredi notumuzu teyit ettiler.
  • Görünümün nefatif olması zayıf bir büyüme, kurların ise beklentilerin aksine mali açıdan kötüleşmeye ve bununla beraber baskılara yol açma riski taşıdığını gösteriyor.
  • Risklerin önümüzde ki 12 ay içinde değerlendirmesi bekleniyor.
  • 2011-2020 yılları arasın da ülkemizde kişi başı reel gelirin artış göstereceği öngörüldü. Rakam olarak ise tahminen yüzde 2 beklenti var.

Açıklamada geçen kısa başlıklar bu şekilde

Şuan için bizim beklentimiz dışında bir açıklama oldu diyemeyiz. Fakat burada yapılan olumsuz açıklamalar kesinlik taşımayacak onu da unutmayalım. İlerleyen süreçte bakalım bizi nasıl ekonomik gelişmeler bekliyor olacak.